| Simpatic a întrebat:

va expun dezbaterii o chestie de care nu-s tocmai sigur si cum nu-s sigur prefer sa invat de la altii care-s siguri pe cunostintele lor).

Am comandat o baterie pentru un laptop Asus, bateria are acelasi cod sau cum se numeste serie, dar are urmatoarele caracteristici: 11.1 V 5200 mAh.
Cea originala de pe laptop are urmatoarele caracteristici: 10.8 V cu 5000 mAh.

Pot sa pun bateria de 11.1 V pe laptop? Stiu ca nu influenteaza faptul ca este putin mai puternica (5200 mAh in loc de 5000 mAh) dar nu-s sigur de 11.1 V in loc de 10.8 v? Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te uiti la mai toate bateriile la capacitate maxima, ai sa vezi ca sunt cu tensiunea mai mare (de exemplu, o banala baterie AA, de 1, 5V in mod normal, are in jur de 1, 6V cand e noua si functioneaza electronicele bine cu ea si scade spre 1, 4 si sub cand devine neutilizabila. Asa, daca e diferenta de tensiune atat de mica, doar 0, 3V, nu are relevanta pentru laptopul tau, care si-asa are un circuit care reguleaza voltajul la fix ce au nevoie diversele componente ale placii de baza, asa ca poti s-o cumperi fara probleme.

| Simpatic explică (pentru anonim_4396):

Multumesc, am cumparat-o mai ramane sa o desigilez si s-o montez!

| gabicoo a răspuns (pentru Simpatic):

De unde ai cumpărat bateria?

| Simpatic explică (pentru gabicoo):

De pe ebay de la un vanzator din europa!

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Te temi ca o sa facă boom? laughing

| Simpatic explică (pentru Catrice):

Nu, m-am gandit ca frica pazeste bostanaria, am zis ca necunoscator ce sunt sa nu faca ceva placii de baza, laptopul a costat ceva banuti si nu doresc sa iau unul nou acum ci in viitorul apropiat, asa ca nu eram foarte sigur de ce se poate intampla.
Am pus noua baterie in laptop si totul este ok

| Mete0ra a răspuns:

Da ma nu are nimic daca o puilaughing)

| Simpatic explică (pentru Mete0ra):

Daca puteai sa si explici putin tehnic de ce nu are iti dadeam funda browinking