| Andrei123Aa a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu niste solutii la problema: Am un laptop cu specificatii foarte bune, in afara de placa video care este integrata si are o memorie foarte mica. Se poate inlocui? Daca da, cum? Se gasesc de cumparat?

11 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Placa video integrata, nu ai ce sa-i faci; una dedicata poti s-o schimbi, dar tot e pe "risc"; ca sa schimbi integrata, trebuie schimbat procesorul cu totul; in functie de ce laptop ai, e "mai putin/mult posibil" sa faci chestia asta. Variante: schimbi procesorul si dai de alta placa video integrata, iti iei o placa video externa, sau alt laptop, ori alt pc. Conteaza ce laptop ai, ce se poate face, cati bani ai, cati vrei sa investesti etc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Si placile dedicate de la laptop sunt foarte greu de inlocuit, ele fiind lipite de placa de baza si nu in slot ca la PC. Placa video integrata este lipita cu zeci de pini de placa debaza sau (mai nou) este integrata in procesor. Procesorul si el este lipit pe placa de baza. Pe vremuri erau in sloturi.

| Andrei123Aa explică (pentru Salontanul):

O solutie? Te rog!

| Salontanul a răspuns (pentru Andrei123Aa):

Nu ai decat cumpararea altui laptop mai nou.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Treaba cu placa externa transforma laptopul intr-un PC. Nu este o solutie. Uitat-te pe aici: https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZoPAONqe6vA?feature=oembed

| Bogdan70001 a răspuns:

Este complicat, da rda

RAM-ul se poate upgrada la unele alptop-uri. (in special cele mai noi)

Iar pentru placa video iti trebuie un stand care conecteaza placa video la alptop prin USB si costa 200 lei parca

| Andrei123Aa explică (pentru Bogdan70001):

Unde pot gasi un stand din asta?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Andrei123Aa):

Eu gasisem pe ALiExpres unul, iti dau link peste cateva minute daca vrei

| Andrei123Aa explică (pentru Bogdan70001):

Da

| Andrei123Aa explică (pentru Bogdan70001):

Da! Pentru Funda!

| Andrei123Aa explică:

Unde pot gasi o placa video externa?