| Doc_Marty_1998 a întrebat:

Vara asta vreau sa merg la tara si sa ma joc pe calculatoare si sa ma joc cu fratele meu. Acolo nu este internet si vreau sa fac LAN (adica sa conectez doua calculatoare intre ele) trebuie sa imi cumpar un hub cu porturi ethernet sau sa folosesc un router? Sau pot sa conectez direct cele 2 calculatoare cu un cablu ethernet? Gen sa joc jocuri LAN fara internet (de exemplu minecraft)

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

2 PC-uri se pot conecta direct, insa nu stiu 100% daca si pentru jocuri multiplayer (doar pentru transfer de fisiere de pe unul pe celalalt.)

Daca vrei sa le conectezi impreuna pentru a juca multi, merge la sigur cu un router la care conectezi ambele sisteme.

Atentie, daca cumperi cablu UTP (sau FTP) pentru PC-PC,
va avea firele (culorile) asezate diferit fata de un cablu pentru PC-router (sau PC-hub). Vezi urmatoarea imagine, si cand cumperi cablu gata mufat, cere in consecinta PC-HUB... daca mergi pe aceasta varianta, sau PC-PC, daca vrei sa incerci direct (s-ar putea sa mearga totusi).

https://sites.google.com/......Theory.jpg

5 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Cel mai bine folosesti un router, cu toate ca si celelalte variante ar fi teoretic posibile in anumite cazuri.

| Doc_Marty_1998 explică:

Am vrut sa zic ca vreau sa ma joc pe calculatoare cu fratele meu.

| Alverto a răspuns (pentru Doc_Marty_1998):

Pai nu știu cum vei descarca Minecarft sau alte joc-uri din moment ce nu exista rețea de conexiuni și internet

| PainTech a răspuns (pentru Alverto):

Poate ca jocul il are deja instalat. Sau joaca jocuri care nu necesita conexiune la internet pentru descarcare ( au un DVD sau il are pe un stick ).

Fix asta e problema, ca nu are cum sa instaleze jocul...
Omu' se pregateste de acum pentru la vara. Crezi ca nu are deja jocul descarcat cand o sa fie nevoie?

| Alverto a răspuns (pentru PainTech):

Da, ar fi și asta o soluție