| paralela45 a întrebat:

Vreau sa achizitionez un notebook care ruleaza sistemul de operare LINUX. Nu am habar cum sa lucrez cu asa ceva si as vrea sa il schimb cu un windows 7. Voi intampina vreo problema sau este ca si cum as reinstala sistemul de operare de la windows la windows? Doar bag un CD bootabil si next next next partitii etc?

6 răspunsuri:
| pink425 a răspuns:

Depinde de configuratia notebook-ului... daca suporta win7...atunci nu ai nici o problema

| jeek0 a răspuns:

Da, este ca si cum ai instala de la windows la windows. daca nu iti vede partitiile ar trebui sa ai un cd de linux sa fomatezi tot si sa schimbi partitiile din ext in ntfs. nu e greu deloc.

| archas a răspuns:

Depinde de laptop s-ar putea sa intampini ceva probleme, app unele vin cu CD de linux nu vin cu linux gata instalat!

| Alexandrumrz a răspuns:

Eu ma pricep la chestiile astea si stiu ca merge dar trebuie un bios nou pentru placa ta de baza dar sa fie pe baza de MS-DOS altfel nu merge, fa partitia c de 25 GB cu fat 32 sau 64 si partitia d cu ce iti ramane si formateaza d cu ntfs si nu o sa ai probleme deloc dar baza este bios pe baza MS-DOS

| jeek0 a răspuns (pentru Alexandrumrz):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/MS-DOS
http://ro.wikipedia.org/wiki/Bios
biosul si mersi-dos nu au nici o legatura una cu alta. mersi dos e un so bios nu. e acelasi bios difera felul partitiei

| jeek0 a răspuns (pentru jeek0):

Mersi-dos am vrut sa scriu. are situl asta un stil de a corecta lucruri care nu trebuie corectate...