| nifron a întrebat:

Salut TPU! Vreau sa cumpăr un procesor i5 sau i7 generația 10 sau 11 și am găsit pe olx la preț mult mai mic fata de cele din magazine. Pe unele scrie ca sunt made in Vietnam(mai rar), iar pe majoritatea made in China. Cam pare suspect China pentru mine, cineva care a cumpărat în trecut și știe ce scria pe cutia lui, sa ma ajute puțin. Ca nu au nici acte sa documenteze ca îl au de la x sau y și nici garanție. Nu vreau sa îmi iau teapa happy. Multumesc!

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Al meu a fost din Malaysia.

| NLS a răspuns:

Malaysia, China, Costa Rica si Vietnam (precum si Korea si Taiwan in plan secundar)
sunt toate tari unde se fabrica efectiv piesele, deci nu asta ar tebui sa fie problema.
Ci daca e un fals sau nu, daca spui ca pretul e mult mai ieftin.
Eventual da un link sa arunc un ochi, desi nu ajuta cu nimic, omul poate sa posteze cai verzi acolo, si sa iti trimita o piatra.

Cele mai overclockabile sunt de obicei cele din Malaysia, urmate de Costa Rica. Cei care vor sa stoarca ultimul strop de putere din ele, pe acestea le cauta.
Insa nu inseamna ca cele fabricate in China sau Vietnam sunt proaste.

NU ai de unse sa stii daca te asteapta o teapa sau nu, pe OLX e plin de asa ceva.
NU se cumpara la distanta, oricat de bine ar suna.
Cumpara doar din apropiarea ta, intalneste-te cu vanzatorul, si cere test.

| johnnny123 a răspuns:

Din moment ce cumperi de la un necunoscut care nu-ti ofera niciun act si de care nu mai poti sa dai ulterior, sansele de a lua teapa sunt considerabile. Pretul ala mult mai mic este un indiciu clar ca ceva nu e in regula.