| ALEXXXL19 a întrebat:

vreau sa ii fac si eu o inbunatatire la laptopul meu dar nu stiu ce componete are adica mai detaliate am momentan 4 gb ram DDR3 si vreau sa ii pun una de 8 max cat primeste dar nu stiu ce este low voltigi sau nu am doar un slot si in loc de hdd sa ii cumpar un ssd pentru sistem si in loc de unitatea optica sa ii pun un candy parca se zice cu hdd din el procesoru n-am cum sa il schimb si e cosisitor e un celeron 2. 16ghz pe 2 nuclee placa video Intel integrata,

7 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Low voltage inseamna tensiune scazuta. daca zici ca ai Intel celeron, poti sa-l schimbi de tot.
Ia-ti altul nou cu Intel core 3

| anonimg a răspuns:

Nu mai investi în el. Rămâi asa cu el până vei strânge bani pentru unul nou care are ddr4 si procesor i3 sau mai mare. Se merită unul nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai merita upgrade-ul, mai bine campara-ti altul.

Bula
| Bula a răspuns:

Singura investitie ce merita facuta: curatirea (exterioara si interioara, adica a softului).
Un asemenea laptop functioneaza acceptabil pentru browsing pe internet sau lucru de birou, office).
Pentru jocuri sau alte programe MARI nu este indestulator.

Insa poti face din el un laptop de viteza foarte buna daca in loc de windows instalezi si folosesti Linux Mint, care are si licenta gratuita si cuprinde toate programele de baza ce sunt necesare utilizatorului casnic "obisnuit", plus se mai pot instala foarte multe alte programe gratuite din magazin (inclusiv jocuri).

| EATruth a răspuns:

Află cine este Satan, Diavolul.

https://www.seruah.com/cine-este-satan.html

| ee a răspuns:

Ram dejeaba eventual ssd imbunatateste perform

| ALEXXXL19 explică:

Toți spuneți că Linux e bun. Eu n-am reușit să mă acomodez cu el am incercat. Și da e vechi 2016 parca l-am luat nou de la Altex 999. 99lei și da RAM și un ssd iar mai creste performanta. Nu îl folosesc in jocuri decât că go și NFS și gta atât in rest net și filme și stocare. Mă gândeam la un DDR3 de 1600ghz 8 GB și un ssd de 480 GB pentru sistem și în loc de unitate optica hdd care îl are. Ar mai urca ceva performanta