| noreq a întrebat:

vreau sa imi achizitionez unul dintre procesoarele Intel xeon e5450(adaptor 771 to 775) sau core 2 quad q9650
Am placa de baza D2348-A3 soket 775 si chipset Intel q965 si vreau sa stiu daca sunt compatibile cu placa de baza.
Daca ele nu sunt compatibile spuneti-mi alte procesoare cu 12mb cache sau chiar 6 compatibile cu placa de baza, multumesc!

Funda!

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Xenonurile sunt mai mult pentru servere. Asta daca in cazul in care nu vrei sa-ti transoformi pc-ul intr-un server. Si oricum placa aia de baza e vai de mama ei, nu suporta foarte multe procesoare pe lga775. Din cate am citit pe net, se pare ca numai cele core 2 duo ar fi compatibile. Si ca sa-t irecomand si un procesor ok, cam asta ar fi : http://www.okazii.ro/......a162888593

| noreq explică (pentru Jipa95):

Xeonurile au mai multe posibilitati ori server ori il poti transforma intr-un pc de gaming, ma intereseaza daca xeon-ul e compatibil, pe net nu am vazut deoarece are soket 771 dar aplicat la 775 mi-ar putea transorma pc-ul intr-un pc de gaming(in caz ca e compatibil)
imi place si de core 2 duo... dar imi poti spune o placa de baza cu chipset p15 sau altele cu soket lga775 compatibile cu quad?

| Jipa95 a răspuns (pentru noreq):

Da poti transforma un xenon de pe 771 catre 775 cu ajutorul unui adaptor, dar iti zic din prima ca placa ta de baza nu este compatibila.
Una dintre placile de baza compatibile quad core este Asus p5vd2 vm-se sau p5kpl -vm poti pune procesoare quad destul de bune pe acea placa de baza.

| noreq explică (pentru Jipa95):

Daca imi dai site-ul cu placa de baza la mana a doua si sa fie pci express x16 2.0 ai funda!

| Jipa95 a răspuns (pentru noreq):

Asta ar fi cea mai ok : http://www.okazii.ro/......a161447314
Suporta proesoare quad core, pci express 2.0. Cea mai ok placa.

| noreq explică (pentru Jipa95):

Pentru ca ai fost activ, pentru raspunsuri ok, meriti funda!

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Da mesaj celui de unde cumperi procesorul mai bine ca sa nu ai surprize. Ca dupa sa te certi cu el, nu cu noi.