| Master0111 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un calculator nou si vreau sa il cumpar pe componente. Nelamurirea mea e cum stiu daca placa de baza e compatibila cu procesorul si cu placa video? La ce caracteristica trebuie sa ma uit?
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Pentru a lua un calculator din bucati, primul lucru pe care trebuie sa-l faci e sa alegi placa de baza. In functie de ea, stii si ce procesor e compatibil (ce socket trebuie), care rami sunt potriviti (DDR2, DDR3), placa video compatibila.
Asa am configurat recent un calculator, iar toate detaliile le afli pe site-ul producatorului placii de baza.
Daca ai in minte si vrei un anumit procesor cu un anumit socket, atunci placa de baza trebuie sa aiba acelasi socket ca si procesorul, iar apoi, in functie de aceasta, cumperi celelalte componente compatibile. (rami, placa video).
Placa de baza are toate informatiile in legatura cu celelalte componente necesare functionarii sistemului tau). Nu lua componentele la intamplare! Trebuie sa fie compatibile.
Daca cumperi pc pe bucati, ai garantie la fiecare piesa in parte, daca vanzatorul nu a stabilit alte reguli.
Informeaza-te foarte bine!

4 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Pai te uiti in primul rand la socket. De exemplu daca vrei sa-ti iei componentele noi, ti-as sugera sa-ti iei o placa de baza cu socket 1155. Procesorul trebuie sa fie de acelasi socket tot 1155. Placa video trebuie sa fie pe slot PCI-E. Acum toate placile video is pe PCI-E asa sa nu-ti faci griji in privinta placii video. Trebuie sa te uiti si la memorii, daca placa dispune de DDR3 atunci vei cumpara module de memorie tot ddr3. Prima data iti alegi placa de baza, si sa fii atent : 1. ce socket are 2. ce tip de memorie suporta, si in functie de astea iti alegi procesorul si memoria.

bafta!

| IulianP a răspuns:

Spune un buget si te ajut cu o configuratie. Raspunde si la intrebarile astea:
Cand vrei sa-l cumperi?
Ce monitor folosesti?

| Master0111 explică:

Bugetul meu: 1500-1700 lei
Nu stiu sigur cand vreau sa il cumpar de ce este important?
Monitorul este un LG, nu stiu ce model, stiu ca are contrast 5000:1.

| IulianP a răspuns (pentru Master0111):

Pai este important cand il cumperi deoarece acum produsele au un pret, iar peste 1, 2, 3 luni au alt pret; sau poate dispar din oferta.
Nu ma intereseaza contrastul, ma intereseaza ce rezolutie are.
Revin-o cand ai "casul" in mana.