| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi fac o configuratie noua la PC si as vrea sa cer parerea cuiva mai bun in domeniu. Am un buget de 200-250 lei pentru placa de baza (asta s-a stricat), 500 lei pentru un procesor si 500 lei pentru placa video. Pana acum m-am gandit la:

- Placa de baza:http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-78lmt-u sb3/
- Procesor: AMD FX 6300 (am zis ca e mai bun decat Intel i3 pentru ca i3 are 2 core si 6300 are 6 core)
- Placa video: Aici nu ma pot decide intre:- Zotac GeForce GTX 650TI AMP
-Zotac GeForce GTX 750
-Gainward GeForce GTX 750 (asta mi se pare cea mai buna)
-MSI GeForce GTX 750
-Gigabyte GeForce GTX 750

Mentionez ca la toate placile memoria este de 1GB (nu joc pe mai multe monitoare, asa ca dau banii degeaba) si ca nu ma intereseaza consumul de curent la nicio componenta.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Daca nu ai carcasa mica, sa nu iti incapa un atx, atunci schimba placa aia de baza ca nu e cea mai dotata. La cpu foarte bine ales, fx6300 e foarte ok. La placa video musai nVIDIA? Ai avea si r7 260x care e peste gtx750 si costa tot atat.
La placa de baza as pune http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/980de3-u3s3/ sau http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-970a-ds3p/

34 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

Componentele alese de tine au un raport foarte bun pret/performanta
Cred ca in bugetul tau nu se poate mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SouLIce):

La placa video care crezi ca e cea mai buna? Eu zic ca Gainwardul, dar am auzit ca face zgomot mult. Asta e, macar sa mearga bine. Si cu AMD-ul am ales bine nu? Adica pret asemanator si 2 core vs 6 core mi se pare diferenta imensa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Dar la ce sa ma uit cand aleg o placa de baza? Ca vad ca sunt cam la fel toate la pretul asta. La placa video da, as cam vrea nVIDIA, mi se pare mai buna. Din alea care le-am ales eu care ti se pare cea mai buna? Eu zic ca gainwardul, dar am auzit ca face zgomot mult, dar asta e. Sau daca stii alta placa in afara de alea care le-am ales eu mai buna, tot nVIDIA, sa-mi zici.

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Te uiti la chipset prima data, ca ala conteaza cel mai mult. Restul e sa fie la numar. Asrock-ul are ce are si gigabit-ul tau dar este varianta inbunatatita.
Pe langa asta se adauga la acel asrock si usb 3.0 si sata 3.0. Nu se stie cand o sa le folosesti :).
Gigabyte-ul e cu totul alta cateogrie. E un chipset mai performant, si pretul este foarte bun. Pe un fx6300 nu are sens sa pui mai mult de acel gigabyte recomandat de mine ca si chipset. Apropo, chipset-ul poate sa afiecteze sau sa indice stabilitatea sistemului in timp(in cazul la amd) dar nu e regula. O comapratie cu functiile oferite intre chipset-uri ai aici http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_AMD_chipsets.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Dar imi va merge prost daca iau o placa de baza mai ieftina? Tu care rezomanzi sa o iau dintre cele pe care mi le-ai dat? Eu as da mai mult pentru o placa de baza, dar nu am de unde, pentru ca bugetul meu total e de 1500 lei si pe langa astea vreau sa imi cumpar si RAMI noi, dar nu am mai zis ca nu avea sens. Dar o placa video Nvidia, care zici? Sa iau Gainwardul gtx 750? Am auzit ca la placa video trebuie sa te uiti la frecventa procesorului, si Gainwardul are cea mai mare.

| SouLIce a răspuns:

Ia msi-ul sau gigabyte-ul sunt producatori consacrati

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Totusi, ca RAM ce mi-ai putea recomanda (8GB)? Ca buget, ce a mai ramas, vreo 300-350 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SouLIce):

Pai conteaza ce producatori sunt? Eu m-am gandit ca Gainwardul are cea mai mare frecventa la procesor si e mai bun. Dar intre MSI sau Gygabite care spui?

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia amcar r7 260x.
2. Nu o sa mearga mai prost. Dar ideea era ca ai sanse mai mari sa te tina 10 ani fara sa se strice cu o placa de baza de 250 lei fata de una de 100 lei.
Nu prea conteaza frecventa, conteaza arhitectura mai mult. Frecventa daca e o scoti din ceva oc.
La ram recomand http://www.pcgarage.ro/......el-kit-1/. Legat de producatori, majoritatea is producatori de varf(gigabyte, Asus, asrock etc.) deci in cazul asta nu trebuie sa te complici. Si la placile video nu-i problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Neah, vreau Nvidia. Deci care dintre placile mele e mai buna (sau daca ai gasit una la acelasi pret nVIDIA, anunta-ma)? Eu ma gandeam la Gainward, dar acum vad ca si MSI e buna. O sa iau placa de baza Gigabyte de 250 lei, Fx 6300, Ramii care i-ai pus tu si la placa video astept parerea ta (Nvidia te rog).

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia macar un 750ti ca sa fie ceva de ea. 750 in viziunea mea e nitel sub asteptari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Care 750 Ti? Gainward, Zotac, care?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

M-am gandit la http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

E ok ce ai ales tu, dar vezi ca ai vreo 4 modele cu 30 lei mai scumpe de la msi gigabyte si Asus la care ai si cuponul ala cu jocuri inclus in caz ca vrei.
so: http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Neah, nu am nevoie de jocuri, si am vazut ca Palit aia care am ales-o eu chiar daca e overclock-ata rau, e si buna rau. Are ceva daca e overcloock-ata? Adica o sa am probleme sau ceva? O sa dau comanda la componentele astea in curand, dar sigur se potriveste placa aia de baza cu celelalte componente? Ma gandesc sa nu fie prea mare sau sa nu se potriveasca cu placa aia video, ca vad ca e cam babana. Sa iti dau ce o sa cumpar ca sa te uiti sa vezi:
-http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-970a-ds3p/
-http://www.pcgarage.ro/......nel-kit-1/
-http://www.emag.ro/......E4K4KBBBM/ - pe asta am zis sa-l iau de la eMAG pentru ca am vazut ca are 14MB, nu stiu la ce foloseste dar automat ce are mai mult ma gandesc ca trebuie sa fie mai bun.
-http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum doresti atunci. Cu voerclock-ul ti-am zis, nu are treaba, pentru ca oc poti sa faci in minutul 2 dupa ce ai pus placa in sistem, cu un program gen evga precision sau msi afterburner.
2. Se potrivesc toate, nu mai sta panicat :) Iti garantez eu si eu nu vorbesc aiurea. Daca te referi la asta http://bit.ly/UMXgYt am sa iti zic ceva foarte amuzant :)). Fx 6300 e acelasi cpu si la pcgarage, si la eMAG. Diferenta e ca pcgaage sunt seirosi si pun specificatiile ok, dar eMAG-ul a adunat memoria din l2+l3. Adica 3*2mb+8mb=6+8mb=14 mb. Acum sper ca e clar :D

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Ok, atunci il iau de la PC Garage. Sunt seriosi nu? Adica vine repede coletul nu? Dar la placa video nu ai inteles ce voiam sa zic. Eu ziceam ca placa e overclock-ata din fabrica(zicea cineva in comentarii) si imi e sa nu se intample ceva rau cu ea, eu nu stiu nici macar sa overclock-ez o componenta laughing Nu se poate arde sau ceva nu? Adica ma gandesc ca stiu ce fac aia din fabrica daca au overclock-at-o ei nu? La potriveala ma gandeam ca rami si procesorul sa mearga dar imi e frica de placa video sa nu fie prea mare sau sa nu fie compatibila (ca e cam scumpa pe langa placa aia de baza).

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia de unde vrei. Sunt la fel de seriosi insa eMAG-ul livreaza de obicei cu o zi mai repede. La pcgarage dureaza de obicei 2-3 zile, vs la eMAG 1-2 zile.
Se poate ars nu prea e cazul, si sper sa nu fie(alt motiv pentru care ti-am dat acel msi e ca are 3 ani garantie vs 2 ani la cea aleasa de tine). Legat de oc, nu-i problema, ca poti lua setarile de la cineva care a mai facut(gasesti pe forumuri) si le aplici si tu. Aia din fabrica cu oc au facut ei, si is frecventele deja setate. Nu are nici o treaba. Proceosul ala se descurca bine si cu placi video gen radeon r9 280x, sau gtx 760. Nu mai tin minte daca ai precizat ce sursa ai, ca aceste componente trebuie sa ia de undeva curentul doar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Da, din PC-ul meu a ramas un HDD, DVD writerul si sursa. Sursa o cumparasem acum 1 an de la eMAG la 100 si ceva de lei, de vreo 500W. Uite, am gasit-o si acum: http://www.emag.ro/sursa-inter-tech-booster-520w-sps-520/pd/EM27DBBBM/

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Oricum, cu overclock-ul nu ma pricep si nu vreau sa incerc, mie imi e frica sa nu se strice placa video ca zicea cineva in comentarii la placa aia video ca e overclock-ata rau de aia din fabrica. La procesor am vazut ca pot sa il fac chiar si cu 1Ghz mai bun, dar nu vreau sa incerc, imi e frica si nici nu ma pricep deloc.

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Sursa e ok. O sa faci oc, mai ales daca iei msi-ul, eu asa cred laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Pai treaba e ca eu nu ma pricep DELOC. Nici nu stiu cum si ce program. Dar as vrea sa iau asta : http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/
Are multa frecventa la procesor si putere fata de MSI. Tu care zici sa o iau?
Aaa, uitasem de HDD. Mie mi-a ramas unul de 320GB, nu scrie ce SATA e. Se va potrivi? E destul de vechiut, de vreo 5-6 ani, dar macar sa mearga, nu am pretentii de memorie sau viteza la el. O sa il schimb mai incolo daca se potriveste, ca oricum am cam depasit bugetul meu.

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Realizezi ca diferenta aia de frecventa, de care tot repeti e undeva la 5% performanta?
2. Eu cred ca e mai important inca un an de garantie, dar tu procedezi cum vrei.
La hdd: http://techspy.ro/wp-content/uploads/2010/07/PSATA.jpg
Daca e ca cel de sus, nu se potriveste(adica ide, banda aia).
Daca are conectorul sata(cal cel rosu de jos) atunci e ok.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

M-am uitat acum. Nu are banda aia. Are un conector cu 10 fire (2 galbene, 2 negre, 2 rosii, iar 2 negre si 2 portocalii) si aia rosie ca in poza de jos. Dar la placa de baza care sa o iau? Am vazut ca sunt vreo 6 modele de GTX 750 Ti (Gainward, MSI, Gigabyte...). Care e cel mai bun? Dar nu pot sa fac o extra- garantie, ca la eMAG?

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

La baza parca ai ramas pe acel Gigabyte recomandat de mine pe la 260 lei.
La video eu as alege msi-ul de la pcgarage. Nu cred ca poti sa iei garantie in plus(desi stiu ca aveau ceva de gen, dar si la eMAG, nu is valabile la toate produsele) dar nici nu merita sa dai banii aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Stai sa iti dau configuratia:
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-970a-ds3p/
http://www.pcgarage.ro/......nel-kit-1/
http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-6300-35ghz-box/
http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/
E ok? Pot da comanda? Dar in caz ca iau Palit-ul ala, daca se strica si nu mai e in garantie se poate repara? Ar costa mult? Ca la cata putere are Palit-ul mi-a ramas inima la el :))

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu degeaba ziceam :)). O placa video nu prea se repara. Din pretul ala de 630 lei, cam 350 face procesorul grafic.Aici e o alta placa. procesorul grafic e de fapt http://bit.ly/1rDzHQy cel din centru pe care scrie nVIDIA. Ala e lipit de placa(placa de baza a placii, nu de la pc), si de schimbat nu prea se poate. Se mai repara unele placi video prin incalzire(pune pe acel gpu undeva a 200 grade si se tine oleaca la incalzit) dar asta merge la maxim 20% din cazuri.
Legat de msi si de frecvente, ca sa te linistesc :D. Vezi ca cei de la msi, si e precizat chiar si pe pcgarage, iti dau ei niste setari de oc. Vezi ca la pcgarage sunt precizate cele 3 stagii la Altele. 1085 (Boost Clock: 1163) (OC mode)
1059 (Boost Clock: 1137) (Gaming mode)
1020 (Boost Clock: 1085) (Silent mode)
So Palit: 1202 vs 1163. Nu e mare diferenta.
Dar pana la urma poti sa iei Palit, decat sa ramai cu sufletul neimpacat :).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Mda. Chiar nu stiu ce sa fac. Aici e si pe noroc, daca se strica, daca nu. Dar totusi 1 an in + nu cred ca e mare lucru, adica nu se strica o placa video in 2-3 ani, decat rar. Iar la overclock, eu as face, dar nu am nici o idee, nu am overclock-at nimic in viata mea si nu stiu absolut nimic. Eu pe PC-ul meu am un rahat de 8400GS laughing

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

O, o sa fie oricum o trecere interesanta, ca 8400gs e intre nu e nici 5-10% din 750ti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Pai eu am fost pe console, dar am 2 jocuri: ETS2 si GTA 5, si unul fiind pe PC, altul pe consola, era urat. Dar acum GTA 5 va aparea pe PC si de asta imi iau PC bun (zic eu ca e bun laughing ). Am dat comanda la procesor si la placa video deocamdata (am ales Palitul, sper ca am facut o alegere buna). La RAMI si la placa de baza cred ca le iau maine cand merg in showroom, ca sa vada baietii de acolo daca sunt compatibile (intre procesor si rami nu imi e frica la compatibilitate cu placa de baza, dar la placa video cu placa de baza imi tremura chilotii de nu mai pot).