| AlbertDaniel a întrebat:

Vreau să îmi fac update de la Android 4.1 la Android 6. Se pierd informaţiile cumva? Cum pot sa fac asta? Trebuie să fac root? Cum se face?

4 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

Daca vrei sa instalezi o versiune de pe internet, si nu de la producator, atunci in mod sigur o sa pierzi informatiile. Din fericire nu ai nevoie de root.
Cum se face? Urmezi instructiunile de pe situl de care descarci ROM-ul, pentru ca e un pic diferit pentru fiecare producator si fiecare telefon. Nu uita ca intotdeauna exista si o sansa sa nu mai porneasca telefonul, si trebuie sa fii pregatit pentru asta (de obicei se poate rezolva, cu ceva efort).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Presimt ca vrei sa pui Marshmallow pe un device care nu il suporta orice i-ai face. Pe ce zici ca vrei sa pui Android 6?

| AlbertDaniel explică (pentru GabiDumitrescu):

Pe un Samsung s2 plus.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlbertDaniel):

Daca nu stii ce faci, mai bine nu te baga. Daca esti dispus sa risti sa tuflesti telefonul de tot, baga nasul pe aici - https://forum.xda-developers.com/......w-t3224948