| SimizRobert26 a întrebat:

Vreau sa imi iau o baterie externa dar nu stiu cum functioneaza mai exact...
1. Bateria externa se incarca ca si telefonul prin incarcator la priza?
2. Trebuie sa o conectez la telefon cand este incarcat(telefonul) la 100% sau cand telefonul este la 20% sau mai putin?
3. Cum imi dau seama daca bateria externa este incarcata la maxim?
4. Cam cat costa o baterie externa buna si de unde pot sa imi iau una? (Stau in Focsani)

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

1. Se incarca exact ca un telefon
2. Folosesti bateria cand vrei sa-ti incarci telefonul si nu esti langa o priza. Ramai fara baterie, conectezi telefonul la cea externa. Poti sa il tii si conectat mereu, dar asa iti strici bateria din telefonul.
3. De obicei are o serie de leduri. 4 leduri, daca toate 4 sunt aprinse e 100% daca sunt aprinse doar 3, mai ai 75%, 2-50%, 1-25%.
Depinde cat de mare vrei sa fie. Cu cat e mai mare cota mai mult. Mai mare inseamna ca iti incarca telefonul de mai multe ori, de 0 la 100%, unele il incarca de 2 ori, altele de 20 de ori. Costa cam de la 50 de lei in sus. De la orice magazin de telefoane sau electrocasnice. Orange, Vodafone, Flanco, MediaGalaxy... si altele.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista si baterii externe impreuna cu celula solara. Pretul nu este mult mai mare, insa n-ai nevoie de priza, se incarca de la soare. Este util si in excursii, unde nu ai curent la priza.
Cand telefonul ti-i descarcat, il incarci de la bateria externa.
Pe bateriile externe este indicator de grad de incarcare, poti vedea cat este incarcat.
Poti comanda si de pe internet, cu plata la primire.

| SimizRobert26 explică (pentru Bula):

Multumesc pentru raspuns!