| raduqu a întrebat:

vreau sa imi iau o placa video mai buna deoarece am un Radeon R7 240 2GB si nu la toate jocurile imi spune ca e de la placa video... insa nu stiu daca va merge pe placa mea de baza... pc-ul are 1 an si vreo 3 luni, si as vrea sa stiu unde pot vedea ce placi video se potrivesc cu placa mea de baza! sau daca imi puteti recomanda ceva!

12 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Iti merge pe placa de baza, ca nici placile video nu sunt prea noi stai linistit. Pot fi compatibile cu placi de baza mult mai vechi. Ce placa de baza ai?

| raduqu explică (pentru GdX):

Nu stiu ce placa de baza am... si nu stiu unde sa ma uit XD

| GdX a răspuns (pentru raduqu):

Ouch. du-te in run si scrie "dxdiag" fara ghilimele si iti va deschide o fereastra cu ce ai tu prin calculator. Si pe prima pagina iti apare configuratia. La "System Manufacturer" este firma producatoare, iar sub la "System Model" este modelul placii.

| raduqu explică (pentru GdX):

500-501nq

| GdX a răspuns (pentru raduqu):

Mda. HP sistemul cu placa ASUS, accelerator grafic pe procesor.

http://www.pcgarage.ro/......-bit-lite/

asta ti-ar fi buna. Tu ai sistemul cumparat intreg, naspa, trebuie sa citesti si ce accepta placa de baza pe ea.

https://www.asus.com/ro/Motherboards/A78MA/

Bafta.

| raduqu explică (pentru GdX):

Deci placa mea de baza ar accepta acel radeon sapphire?

| GdX a răspuns (pentru raduqu):

Ar fi compatibila, dar depinde daca sursa ta duce placa video si de asemenea procesorul o suporta. Ca degeaba o suporta placa de baza. Tu nu stii ce configuratie ai la PC. Ar trebui sa vezi toata configuratia ca sa stii ce poti pune si ce nu pe ea. Placa ta de baza are placa video integrata si de multe ori astea fac mofturi. Poti pune placa aia video pe ea, dar ce faci daca procesorul nu o suporta? Sau nu ai sursa destul de puternica sa o alimentezi si pe ea? Eu nu stiu ce ai tu prin calculator, cate cabluri are si sursa si de cat este. Cel mai bine sa te duci la un service. Incearca alta data sa iti iei PC pe bucati, nu ready built.

| CPAElites a răspuns:

Daca ai dat 2400 lei pe PETARDA aia esti retardat...
Iti trebuie si sursa.
Sursa : http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-bronze-ii-600w/

Placa Video : http://www.pcgarage.ro/......5-192-bit/

| RaduTN a răspuns:

Cand vrei sa faci achizitia?

Răspuns utilizator avertizat