| AlexLazar a întrebat:

Vreau sa imi iau un Samsung s7 este dar sunt nelămurit in legătură cu garantia internațională pe baza de IMEI. Poate cineva să imi răspundă la următoarele întrebări:
1.Garantia se activează când cumperi produsul sau trebuie activată, dacă da, cum?
2Cum pot verifica dacă un telefon mai are garanție și cât?
3. Dacă se defectează telefonul, unde il trimit ca sa mi-l repare?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Garantia este o bucata de hartie care se afla in cutie sau intr-o carticica din cutie. Nu se activeaza ci se activeaza automat in momentul in care se face factura. Cand trimiti produsul la reparat se trimite garantia in original si factura in copie. Factura o pastrezi tu si o copie a garantiei.
2. Din cele spuse mai sus deductia logica: daca te uiti pe factura vezi cat mai ai din garantie.
3.Il trimiti la firma inscrisa pe garantie nu la magazinul de la care ai luat telefonul. In prealabil iei legatura cu ei pentru a vedea ce spun pentru ca in astfel de situatii, de obicei, platesc ei transportul si trimit o anumita firma de curierat.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Acest telefon pe care il vrei tu, nu este cel retras de pe piata, cel cu probleme?