| Anoniq a întrebat:

vreau sa introduc cablu lan la consolă (Ps4) dar nu se conectează automat, am încercat sa configurez manual dar primeam eroare, router-ul este de la digi fiberhome sau ceva de genu, prin fibră, cablul lan l-am băgat in lan 2, am incercat si cu lan 1 dar degeaba, trebuie sa configurez portul Lan 2 inainte sau cum? Am mai avut problema asta acum cateva luni dar nu mai știu cum am rezolvat-o, intre timp am mai resetat router-ul,

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa configurezi router-ul cu Lan cu IP automat, respectiv Wan PPPoE, cu numele si parola exacta primita de la Digi.
.

| Anoniq explică (pentru Bula):

Te referi la acel id si parola ppoe?

| Bula a răspuns (pentru Anoniq):

Da.
Cele trecuta pe prima pagina a contractului de internet.
Atentie mare la minuscule si majuscule!

| Anoniq explică (pentru Bula):

Nu merge, cand incerc sa conectez pe PlayStation îmi spune ca nu are internet, ceva blochează internetul sa meargă pe cablul lan, wi-fi merge perfect

| Bula a răspuns (pentru Anoniq):

Router-ul trebuie sa fie configurat cu IP automat pe Lan.
La fel si PS sau alte dispozitive.
Incearca sa conectezi un calculator =laptop in loc de PS. Daca nu se conecteaza, atunci incearca cu un alt cablu /alt port Lan.

| Anoniq explică (pentru Bula):

Router-ul e configurat de mult timp

| Bula a răspuns (pentru Anoniq):

Incearca conexiunea cu un calculator, cum am scris!

| Anoniq explică (pentru Bula):

Am incercat sa il conectez la laptop dar îmi spune "Fara internet" nu înțeleg care e problema

| Bula a răspuns (pentru Anoniq):

Probabil ai problema cu cablul Lan de dupa router sau router-ul nu scoate semnal Lan.

| Anoniq explică (pentru Bula):

Acum cateva luni mergea perfect z ce sa fac?

| Bula a răspuns (pentru Anoniq):

Ai incercat cu aşt cablu?
Ai verificat configurarea router-ului?

| Anoniq explică (pentru Bula):

Am incercat cu alt cablu dar tot nu merge, cum sa verific configurarea router-ului?

| Bula a răspuns (pentru Anoniq):

Inca n-ai verificat-o?
Cu 5 zile inainte ti-am scris. tongue

| Anoniq explică (pentru Bula):

N-am mai intrat pe TPU sa vad daca mi-ai răspuns happy, problema este ca nu știu ce trebuie sa verific

| Bula a răspuns (pentru Anoniq):

Ia in mana manualul de utilizare a router-ului si citeste acolo cum se face configurarea.
Daca nu te descurci, atunci apeleaza la un cunoscator, eventual chiar la furnizorul tau de internet.

| Anoniq explică (pentru Bula):

Router ul e configurat, adică Wi-fi ul merge perfect, sau trebuie configurate porturile?

| Bula a răspuns (pentru Anoniq):

Doar intrarea (portul Wan) trebuie configurat, conform protocoéuéui descris in contractul de furnizare de internet.
Porturile Lan trebuie sa fie cu IP automat.

Daca suni la Digi, ei te pot indruma, fiindca de la ei "se vede" configurarea intreaga, pana la caculator /PS.

| Anoniq explică (pentru Bula):

Am intrat acum si am văzut ca sunt deja configurate

| Bula a răspuns (pentru Anoniq):

PS este configurat cu IP automat?

| Anoniq explică (pentru Bula):

După ce conectez cablul lan la PS, îmi arată mai multe opțiuni sa aleg dintre Ip automat, manual sau PPoE

| Bula a răspuns (pentru Anoniq):

Alege IP automat, daca router-ul asa e configurat.
La fel si la calculator /laptop.

| Anoniq explică (pentru Bula):

Am ales automat si spune ca nu este acces la internet

| Bula a răspuns (pentru Anoniq):

1. Pe o iesire Lan pune PS, iar pe altul conecteaza un laptop /calculator, dupa care
2. Suna la Digi si vorbeste cu ei, sa depaneze linia.