| NONAME113 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati sa aleg finalul pentru. un amplificator de sunet pt.subwoofer.
Cerinte happy :12v
32-40w
mono sau stereo
4ohmi(puterea maxima o vreau pe 4 ohmi)
sa aiba putine piese
sa nu aiba distorsiuni
Daca exista as vrea sa ma ajutati sa il conectez la un amplificator de 2*22 w.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un amplificator pentru subwofer este un amplificator final obisnuit, care are filtre pentru trecerea sunetelor joase (30-150Hz) si taierea celor superioare.
Poti folosi un etaj final diferential, cu doua circuite integrate de cate 20-30W fiecare. Exista si circuite integrate specializate, dar acele sunt mai scumpe. Pentru filtru poti folosi circuit R-C in reactia negativa.
NU exista amplificator fara distorsiuni!
Insa distorsiunile cele mai mari provin de la difuzor, nu din amplificator.

| NONAME113 explică (pentru Bula):

Ce final as putea folosi? Eu m-am gandit la un tda7294.Scoate 30 w pe 12 v?

Bula
| Bula a răspuns:

Exista sute de scheme utilizabile.
Depind ce piese ai la indemana.

| NONAME113 explică:

Piese am destule, dar nu gasesc nimic pe net. Cei mai buni finali care scot 40 -100 w se alimenteaza la 24-68v si eu vreau la 12v.