| y777 a întrebat:

Vreau sa ma apuc serios de invatat editare video, dar din pacate pc-ul meu e cam primitiv pentru asteptarile mele. Am un AMD Athlon Dual Core Processor 4000+ 2. 10GHz, 2GB RAM, si o placa video integrata de care nici nu mai vorbesc. Cineva care se pricepe imi poate da niste sfaturi ce sa upgradez?, ca nu am bani de un pc nou.

6 răspunsuri:
| NevastuicAaA a răspuns:

Ce vezi tu atat de primitiv? Pentru editare nu ai nevoie de cine stie ce config.Placa video este mai importanta.Vezi ce suporta placa de baza...

| Jipa95 a răspuns:

In editari video ai nevoie de cel putin o placa video ok ( de preferat de la nVIDIA, cele cuda ) si cat mai multa memorie ram. In randari ai nevoie de un procesor puternic, altfel ai muri de batranete langa athlon-ul acela.

| CPAElites a răspuns:

Ai uitat sa ne spui ce buget ai!

| TheNexus a răspuns:

Uite niste componente bune si accesibile:

Procesor: Procesor Intel Haswell Refresh, Core i3 4160 3. 6GHz box
RAM: 4 GB minim (Gasesti la 90-150 lei)
Placa Video: Nu prea conteaza.

Cel mai bun program ar fi Sony Vegas 13. Instaleaza-l si vezi daca merge cum il ai acum. Daca nu, ia ce ti-am dat acolo. (AI GRIJA CU RAM-UL, SI PROCESORUL PENTRU CA ITI TREBUIE O PLACA DE BAZA SI O SURSA PE MASURA)

| NevastuicAaA a răspuns (pentru TheNexus):

Cu ce te ajuta un procesor mai puternic la editare video? Ca sa schimbi procesorul si sa pui mai multi rami ai nevoie si de placa de baza noua. Si mi se pare o prostie sa dai aproape dublu pe un procesor(pentru desktop) Intel cand amd face cam aceiasi treaba dar mai ieftin.
Omul vrea editare video-calitate-culori.

| TheNexus a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Te ajuta la randare in special