| Gax97 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar niste memorii RAM pentru PC-urile mele. M-ati putea sfatui cum trebuie alese aceste memorii RAM, astfel incat sa fie compatibile intre ele, cu sistemul si cu slothurile din placa de baza?! Ce proprietati in comun trebuie sa aiba memoriile intre ele si slothurile? Voi cum va orientati cand cumparati memorii RAM?

Răspuns Câştigător
| Talambuta_Dan_1997 a răspuns:

Salut Gax97! În primul rând trebuie să știi din care categorie face parte (DDR, DD2, DD3, DD4) în funcție de sloturile pc-ului. Dacă știi din care categorie face parte treci la alegerea Ramului. Dacă vreai numai o placă atunci nu-i mare problemă, alegi una cu o frecvență mai mare. Dar daca vreai 2 atunci trebuie să le iai identice, pentru că daca ai una de 2Gb și fecvemța de 1300 iar a doua este de 4 și frecvența mai mică atunci pc o să lucreze cu cea de 2 chiar daca o să arate că sunt 6Gb

| Claudiu1905 a răspuns (pentru Talambuta_Dan_1997):

Tu ai cuplat 2GB cu 4GB, ceea ce e gresit

| Talambuta_Dan_1997 a răspuns (pentru Claudiu1905):

Eu am dat un exemplu

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă ai deja ceva RAM și vrei să adaugi - trebuie să cauți ceva cât mai apropiat, dacă nu identic (nu numai ca tip DDR 1, 2 sau 3, ci și ca timpi de acces) Dacă nu știi valorile asta, verifici cu un program gen memtest.
Dacă pui plăcuțe noi ÎN LOCUL celor pe care le ai, trebuie doar să vezi să fie același tip de DDR - 1, 2, sau 3. Desigur, dacă are frecvența maximă (FSB) cât mai apropiată de ce a plăcii de bază, cu atât mai bine.

| Adrian926a a răspuns:

In primul rand te uiti la placa de baza sa vezi ce ddr suporta ( ddr2, ddr3, ddr4) trebuie sa cumperi acelasi model de ddr, in al doi-lea rand trebuie sa te uiti ce frecventa suporta placa de baza (1333mhz, 1600 mhz etc) si in final sa te uiti care e maximul de memorie ram suportata de placa ta de baza sa nu pui mai mult ram decat suporta

| Zaharia_Lorin_2000 a răspuns:

Trebuie sa aiba acelasi tip de memorie, DDR3 sau DDR4 ( nu mai zic de 2 sau 1, pentru ca sunt antice) sa nu depaseasca frecventa si numarul de GB suportat de placa de baza si, degeaba se potrivesc si totul pare OK, daca procesorul nu suporta tipul respectiv de memorie. De asemenea atunci cand le asamblezi, pune-le in dual sau quad channel in functie de cum sunt ele, adica pe fiecare jumatate acelasi numar de placute, caci memoria va fi mai rapida. Sper ca te-am ajutat!

| Andutuu a răspuns:

Trebuie sa te uiti dupa ce DDR este, poate fi DDR1 (dar nu prea mai este intalnit) DDR2, DDR3 si capacitatea placutei RAM 256MB, 1GB, 2GB etc