| AxXTM a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar o placa video la pc-ul meu. Faza este ca sistemul la pc ruleaza pe 32 de biti si placa este de 64 de biti.
Poate exista o problema?

2 răspunsuri:
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Cred ca faci confuzia intre bitii de la procesor adica arhitectura lui si bitii de la memoria BUS a placii video. Daca ai Windows pe 32 de biti, cel mai probabil ai un procesor construit pe arhitectura de 32. Insa poti avea si o arhitectura pe 64 si tu sa nu stii; pentru ca in cazul asta 64 de biti suporta si 32. O placa video poate avea si 512 biti. Cauta mai mult pe net despre aceste lucruri inainte de a cumpara o componenta.

| DryIce a răspuns:

Deci windows e pe 32 bit. Care placa e pe 64? Nu e corect ce ai zis, doar procesoru e pe 64 care e alta poveste. Pai merge orice placa nu are treba. Chestia e ca daca ai pe 32 bit iti recunoaste doar 2gb ram din indiferent cat ai. Iar programele va trebui sa ai pe 32. Ce treaba are placa video cu pe cati bitti e windowsul. Placa video nu are biti. Ea are core clock, pipes, memory, memory clock, bandwitch, output procesors, etc. Ce poate avea biti la o placa video laughing