| ady22 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un Hard Disk pentru PC de 40 GB dar nu prea stiu cum sa-l montez. Am inteles ca respectivul HDD trebuie conectat la sursa de tensiune si la cablul de date. Insa cablul de date este conenctat la CD dar am o mufa libera. Oare cand cumpar acel Hard Disk primesc si acel cablu (rosu) sau trebuie sa-l cumpar separat?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cablul de date este unul lat, de culoare gri: https://www.google.ro/......ps?/search
S-ar putea ca tu sa ai o a 2-a mufa pe cel de la CD-ROM sau RW (nu stiu ce ai).
Trebuie facuta o mica setare ca HDD sa fie pe master si unitatea optica (CD cum ii zici tu) pe slave.
Uite aici: https://www.google.ro/......ps?/search
Celalat cablu care are 4 fire este pentru alimentare.
Cel din stanga: https://www.google.ro/......ps?/search
Daca tu ai cablu rosu ca asta: https://www.google.ro/......ps?/search
Inseamna ca ai iesire SATA si un HDD de 40 Gb nu se va potrivi. Poate imi spui, te rog, ce placa de baza ai?

| ady22 explică (pentru Salontanul):

Am Placa de baza Biostar MCP6PB M2+

| Salontanul a răspuns (pentru ady22):

Ok. Placa ta de baza merge si cu HDD IDE (ATA) dar si cu HDD SATA. Ambele cazuri ti le-am explicat mai sus. Oricum un HDD de 40 Gb nu are SATA de cat daca este vorba de cele de tip SSD.

17 răspunsuri:
| valentin75 a răspuns:

Salut! Trebuie sa imi spui ce placa de baza ai, daca suporta un hard disk pe ata sau sata, la 40 gb pare a fi unul pe ata, model mai vehi. Acel cablu nu costa foarte mult. Ai grija ca hardul sa nu aibe bad-uri pentru ca nu poti instala sistemul de operare.Hardul se monteaza in acel locas special pentru el, se prinde in suruburi, se alimenteaza de la sursa si se conecteaza la palca de baza. Bafta!

| ady22 explică (pentru valentin75):

Placa de baza Biostar MCP6PB M2+

| valentin75 a răspuns (pentru ady22):

Salut! Placa de baza suporta un hard disk pe ata (acea panglica lata de culoare gri sau neagra) si doua harduri pe sata (acea panglica rosie ingusta, maxim 1 cm). Ca sa iti cumperi un hard trebuie sa te uiti in unitate sa vezi ce ai acum, banuiesc ca ai un hard pe ata, acea panglica lata. Daca este asa te sfatuiesc sa iti cumperi un hard pe sata, placa suporta raid 0 si 1. Cati bai esti dispus sa cheltui pentru hard disk, trebuie sa te gandesti daca vrei sa cumperi unul scond hand. De preferat sa fie nou, il poti folosi pe viitor si la alt sistem, daca-l schimbi pe acesta, adica, ramai cu el. Trebuie sa fi atent la sursa daca are alimentare si pentru sata, mufa este diferita fata de ata, daca nu are, iti trebuie o mufa conector pentru asa ceva. Sunt mai multe optiuni, depinde de cat vrei sa cheltui. Nu cumpara vechituri de la altii, nu se merita! Daca totusi vrei sa iei iti recomand sa cumperi de la o firma care acorda si garanatie, adica, poti sa-l schimbi. Daca nu ai garantie si are probeleme o sa ramai cu el. Bafta!

| valentin75 a răspuns (pentru ady22):

Daca acel hard din computer este ata (acea panglica lata si gri) si acesta este sata pot spune ca e totul ok, se poate monta in computer. Bafta!

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Da, il primesti! Doar ca nu stiam ca mai exista Hdd-uri de 40GB...

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru ady22):

Tare! Sincer, chiar nu credeam ca se mai fabrica Hdd-uri cu capacitate asa mica.

| Salontanul a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Nu. Nu se mai fabrica dar le gasesti la second hand dar e pericol sa iei teapa.

| Salontanul a răspuns (pentru ady22):

Da. Este o companie cu acest nume. SC SkyPC SRL. Necazul este ca data ultimei declaratii fiscale este pe 2012. Asta inseamna ca in 2013 n-a avut activitate. Atunci cum poate sa-ti dea garantie? Este pacaleala!

| ady22 explică (pentru Salontanul):

Iar atunci, ce ma recomanzi sa fac... de unde pot face rost de un hard disk de max 80 GB la un pret bun?

| Salontanul a răspuns (pentru ady22):

Nu poti de cat sa-ti iei un HDD SATA dar mai mare. Acele HDD-uri IDE nu se mai fabrica de mult.
Uite aici: http://www.cel.ro/......-disk_uri/

| ady22 explică (pentru Salontanul):

Multumesc pentru sfat si ajutor!winking

| Salontanul a răspuns (pentru ady22):

Cu placere.