| CristianoRonaldo10 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un procesor, o placa video, 4gb ram si un hard disk de 500gb.
As vrea sa stiu daca sursa mea le poate duce si daca sunt compatibile.
Deci, asta e ce vreau eu sa cumpar:
Placa video:
Sapphire radeon hd7750 1gb ddr5 128 bit
Procesor:
AMD athlon 2 x2 250 dual core, 3000 mhz, socket am3
Memorie:
Kingmax 4 gb, ddr3, 1333 mhz, pc10600
Hard Disk:
HDD hitachi deskstar 7k1000.c 500gb, 7200 rpm, 16 mb, sata2
Sursa pe care o am eu se numeste Delux atx-400w p4
si placa de baza se numeste Foxconn P4M800P7MA (Socket 775)
Daca nu sunt compatibile recomandati-mi o sursa si o placa de baza.
Multumesc mult!

4 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Procesorul nu este compatibil cu placa de baza, socket am3 la procesor si socket 775 la placa.
Ori iei placa de baza pe socket am3 ori iei procesor Intel pe socket 775.
Bafta

| taken a răspuns:

Nu este buna placa de baza.Placa de baza are slot AGP (pentru placa video), tu ai ales o plaxa video cu slot PCI Express, are slot 775 (pentru procesor) deci Intel, tu ai ales procesor AMD socket AM3.Iti trebuie o alta placa de baza, pe aceasta placa nu ai ce upgrade sa faci.Nici memorie DDR3 nu suporta.Deci schimbi si placa de baza.Ramane de vazut cu sursa.

| taken a răspuns:

Uite orientativ niste placi de baza cu socket AM3
http://www.emag.ro/......t-priceasc
Probabil ca 400W ar fi suficient dar nu cred ca sursa ta scoate 400W, s-ar putea sa ai nevoie de o alta sursa.Placa video pe care ai ales-o este bunisoara, procesorul mi se pare slab (doar din pret iti dai seama).
http://www.cel.ro/placi-de-baza/130_AM3/

| Me2 a răspuns:

Tu de 1 luna tot iti cumperi pc ti-am recomandat un pc foarte bun, nu cu o sursa si o prastie de sursa, nu vrei sa intelegi fa cum vrei
si vezi ca procesorul nu este compatibil cu placa de baza