| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un ps2 sau ps3. Ma interesez de vreo doua zile de ele si nu stiu de care sa aleg si ce ar trebui sa aleg.
Ps2 este mai vechi dar jocurile pentru el sunt foarte ieftine si mai toti prietenii mei au ps2 si pot sa imprumut jocuri cu zecile de la ei, dar am o nelamurire legata de modare. Am auzit de carduri modate, vreau sa va intreb de ce sunt si ps2 modate si carduri modate, si daca am ps2 nemodat si un card modat pot folosi si jocurile modate si cele originale?
Ps3 este mai nou, ma intereseaza cel slim, dar imi place mai mult decat ps2 pentru ca pot achizitiona acele telecomenzi "move ____"(am uitat cum se numesc) cu care te poti misca iar personajul din joc se misca conform miscarilor tale. La ps3 nemodat pot folosi si jocuri download-ate sau doar cele originale? si daca modez ps3 care sunt consecintele? pentru ca am auzit multe chestii care nu ma incanta... s-a stricat retina(nu stiu ce-i aia), nu mai merge net-ul, nu poti sa mai joci multiplayer.
Va multumesc de ajutor si va raman dator. Dau si FUNDA.

Răspuns Câştigător
| AlexSelea a răspuns:

Dude, ps2 are o generatie in urma, deci nu iti recomand, ar fi o prostie sa iti iei acum un ps2, cand Sony a incetat fabricarea happy. Oricum daca banii nu sunt o problema, mergi pe ps3. Eu am unul si sunt foarte multumit de el, chiar mai multumit decat de fostul meu xbox 360. Ok, cu modarea sta in felul urmator: cauta un SH SLIM, pentru ca cele fat au anumite probleme, eventual direct modat, daca nu, cauta unul care sa nu aiba ultimul soft ci 3.55. Daca nu are 3.55 si nu e modata... cele peste 4.2 parca nu se pot moda deloc iar la celelalte e nevoie de un downgrade costisitor si ar putea ajunge modarea si la 300 ron. Asa modarea ar fi in jur de 50-100 ron daca nu mai e nevoie de downgrade. Apoi cauta sa aiba un hard mai maricel undeva la 250 gb sau peste. Jocurile de ps3 se pun direct pe hard si se ruleaza de acolo. Ai grija ca trebuie sa aiba un disc original inauntru ca sa ruleze jocurile de pe hard. Unele jocuri, in special cele exclusive sunt foarte mari pot ajunge si la 40 gb, insa se mai pot micsora daca se sterg subtitrarile in alte limbi, cinematicurile in alte limbi etc. Cu multiplayerul la ps3: ea cand este modata i se pune un firmware diferit, CFW (custom firmware) cu versiunea de 3.55. Ca sa te joci ai nevoie de 4.30 CFW, cea de la Rogero, avand in vedere ca e singura ce are in ea un spoofer la 4.31 (spoofer = consola trimite alt semnal astfel ca cei de la playstation network vad ca tu ai 4.31 chiar daca ai instalat 4.30). Spoofer de 4.31 se poate pune si la 3.55 dar nu recomand sa tii consola pe 3.55 CFW pentru ca vei avea probleme cu jocurile mai noi care nu vor rula fara update si trebuie modificate fisiere, nu poti face update jocului si nu te poti juca online fara update-ul respectiv.
Sper ca am fost de ajutor.

10 răspunsuri:
| KostyCool a răspuns:

Mai bun este ps3 second MODAT, dar e mai scump de 2 ori, asa ca poti sa iti iei ps2 modat sh!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei sa iti iei un ps si la mana a2a nu nou iti recomand sa fie modat pentru ca asa poti sa iei jocuri de pe internet fara sa mai dai bani pe cele originale

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar cu cardurile modate? Adica am auzit si de ps2 modat si de carduri modate care este diferenta?
Iar problemele de la ps3 dupa modare? Adica mai merge sa te joci multiplayer sau sa intri pe net?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu cunosc stiu doar ca daca ps este modat poti sa faci si jocuri piratate sa zic asa e nu am dar are un prieten
poate te lamureste cineva credeam ca nu sti de ele

| Troll99 a răspuns:

Eu iti recomand sa iti cumperi o consola noua fie si sa alegi ps3, jocurile noi toate apar pe modelele noi de console preturi poti sa vezi aici http://bit.ly/XmvAZQ. Ti-as recomanda daca iti permiti sa nu-l modezi, sa cumperi jocurile originale, in timp pot fi valorificate mai ales daca iti faci o colectie variata si mare de jocuri. Daca nu iti permiti, atunci da poti risca sa-l modezi.

| Florin_Salam_1945 a răspuns:

Ia-ti ps3 modat

| Epurasu_Marian_1995 a răspuns:

Ia-ti ps 3 modeazal uite link pentru modare http://life4gadgets.com/......rick-free/

| DaNiElLk a răspuns:

Eu am ps 3 si iti zic sa iti iei ps 3 ca este mai bun sa zic asa si jocurile la el sun de la 80 de lei in sus daca vrei jocuri de ps 3 intra pe okazii.ro

| Adry3Ann a răspuns:

Iti dau ps 3 cu 200 de lei e ieftin si avantajos vrei?