| Stefan123x a întrebat:

Vreau sa stiu daca se poate adauga la un pc douo harsuri: unul sata1 si unul sata2. Adica sa ruleze ambele in acelasi timp.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de placa de baza, cate conectoare SATA ai pe ea.
Placile de baza mai noi au 2 sau 4 conectoare SATA si 0-2 conectoare IDE (ATA).

- Daca ai doua conectoare SATA disponibile, atunci poti conecta doua asemenea unitati pe ei (HD+CD sau 2xHD).
- Daca ai 4 conectoare SATA atunci poti conecta pe ei inca 2 unitati, deci total 4.
- Daca mai ai si conectoare IDE (ATA), atunci se pot conecta inca pana la 4 unitati IDE.
- In cazul ca tot nu-ti ajung conectoarele disponibile, atunci se mai pot folosi cartele de extensie (PCI sau PCIe) sau unitati exterioare conectate prin adaptoare USB.

| Stefan123x explică (pentru Bula):

Am 4 conectare sata2

| Bula a răspuns (pentru Stefan123x):

La SATA0 (sau SATA1, care e cu numar mai mic) pui hd-ul cu sistemul, iar restul la urmatoarele.

| Stefan123x explică (pentru Bula):

Stai, poate sunt eu greu de cap. Nu am inteles. Cum adica la sistem? Reformulez: am 4 conectori sata2 si douo harduri unul sata1 si unul sata2, merge sa le conectez pe ambele in acei conectori?

| Bula a răspuns (pentru Stefan123x):

Daca ai 4 conectori, atunci sunt numerotate 0-1-2-3 sau 1-2-3-4.

La primul conector (numerotat) conectezi hardul cu sistemul de operare (windows, Linux, DOS sau ce vrei sa folosesti).
La al doilea conector si restul poti conecta alte harduri sau CD-uri.

| Stefan123x explică (pentru Bula):

Ok si de unde stiu care e ptimul... Oricum mersi mult.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Stefan123x):

Am auzit ca iti trebuie diploma de lingvistica computationala ca sa te uiti intr-un manual de placa de baza si sa vezi acolo care-cum sunt conectorii...

| Bula a răspuns (pentru Stefan123x):

Scrie pe placa langa mufe.
De asemenea, in cartea tehnica este si desenul.