| iAMVi a întrebat:

Vreau sa stiu de la cineva care a luat gadget ceva din China direct, un telefon m-ar interesa, cum a venit, prin posta sau cum, unde platesti, platesti taxe ceva?

4 răspunsuri:
| TabletaSB a răspuns:

Platesti online prin card sau paypall, de obicei si taxele sunt incluse. Vine prin curier dar dureaza

| Vasi32 a răspuns:

Eu n-am luat, dar daca pana la urma îți cumperi de acolo, sa ști ca, adio garanție si telefoanele chinezești chiar sunt de proasta calitate, majoritatea. Dar daca vrei, te-aș putea eu să-ți alegi de aici din România, ma pricep cat de cat la ele.

| Violleta2022 a răspuns:

Tot ce cumperi de pe ebay, aliexpress, alibaba sau site-urile chinezesti, se plateste cu credit card sau paypal.
Plata se face conform conditiilor vanzatorului, cateoric in avans, cu taxa de transport platita.
Nu exista plata prin posta sau ramburs, la cumparaturile de pe site-urile internationale!
Daca valoarea coletului depaseste 100 euro, la sosirea in tara a coletului, vama romaneasca percepe taxa de import si taxa TVA de 20% peste banii deja platiti pe produs, in functie de valoarea produsului.
De multe ori, fiind mai rentabil sa cumperi de pe piata locala decat de pe internet, din cauza acestor taxe vamale.

Răspuns utilizator avertizat