| IulianFlorentin a întrebat:

Salut TPU. Vreau sa stiu si eu daca este mare diferenta intre i3 3100 la 3, 1 GHz si i5 2500 la 3, 1GHz. Mentionez ca am un r7 240 si 6gb ram. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| CodeNameAlpha a răspuns:

In jocuri nu o sa fie diferenta mare, atata timp cat placa video nu face bottleneck la procesor. Daca aveai un gtx 960 da, era diferenta dar cu r7 240 nu o sa fie.

7 răspunsuri:
| Desembra133 a răspuns:

Da, i5 e mai bun

| IulianFlorentin explică (pentru CodeNameAlpha):

Pe mine nu ma intereseaza sa ma joc cu detalii mari. imi ajunge si pe medium. vreau doar sa stiu daca se simte ceva in joc sa nu cumpar degeaba. Nu am buget mare ca nu cumparam un i5 2500

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru IulianFlorentin):

Nu exista nici un fel de diferenta in gaming intre i3 tau si i5 folosind placa ta video (respectiv r7 240).

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru CodeNameAlpha):

Deoarece placa video nu este atat de puternica incat sa faca bottleneck ( adica placa video sa nu stea la 100% datorita procesorului gen: procesorul este 100% iar placa video 50%, in exemplul alaturat este bottleneck placa video fiind utilizata doar in procent de 50%).

| IulianFlorentin explică (pentru CodeNameAlpha):

Eu nu sunt profesionist in asa ceva dar nu cred ca e posibil sa nu fie o diferenta macar mica... si am o intrebare. Dupa tine ce ar trebui sa iau, un precosor sau o placa video mai buna? Mentionez ca placa mea de baza sustine doar i3, i5 si i7 doar de generatia a doua.

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru IulianFlorentin):

Un gtx 750ti ar fi perfect pentru i3 tau.
Diferenta exista dar nu in gaming cu placa ta video sau un 750 ti.
Daca aveai o placa video mult mai puternica exista diferenta deoarece ea nu putea sa fie la capacitate maxima datorita procesorului.

| IulianFlorentin explică (pentru CodeNameAlpha):

Ok mersi mult