| valyx47 a întrebat:

Vreau sa va cer si eu parerea in legatura cu un sistem pe care vreau sa mi-l cumpar. Eu stiu ca este bun, insa vreau sa stiu ce jocuri pot sa joc pe el, sau NU pot sa joc, si care ar fi defectele.

Placa de baza Gigabyte 970A-DS3, socket AM3+

Kit Dual Channel Kingston 8192MB (2 x 4096MB), DDR3, 1866MHz

Sursa Corsair 500CX Bonze CP-9020047, 500W, ATX 2.2

Procesor AMD FX X6 6300, 3500MHz, 14MB, socket AM3+

Carcasa Cooler Master Elite 372, Neagra

HDD Seagate Barracuda 500GB, 7200rpm, 16MB, SATA3

Placa video Gigabyte AMD Radeon HD7750, 1024MB, GDDR5, 128bit, HDMI, DVI, PCI-E

PS: Il iau pe piese deci pot sa ma mai razgandesc la anumite chestii.

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Sa stii ca in daily-use(gaming, navigare pe net, FB, etc.) nu vei simti diferente intre memoriile la 1333MHz si 1866MHz. Diferente vor fi doar in benchmark-uri.
Uite aici un link: http://www.anandtech.com/......est-ddr3/6

GTX 650 este la acelasi nivel cu HD 7750; in unele jocuri este mai bun GTX-ul iar in altele este mai bun HD 7750, insa nu diferente majore.
Nu are nici o treaba daca procesorul este AMD iar placa video este de la nVidia. Astea sunt povesti cum ca AMD + AMD va fi mai performant decat AMD + nVidia, sau invers.

Raman la parerea ca ce ti-am recomandat eu este best-buy.

16 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

In mare parte sistemul este OK dar placa video HD 7750 nu se va ridica la asteptarile tale daca vrei sa joci pe un monitor FullHD.

Te pot ajuta cu o configuratie daca raspunzi la intrebarile astea:
Ce buget ai pentru sistem?
Cand vrei sa-l cumperi?
Ce monitor detii?

| valyx47 explică (pentru IulianP):

25 de milioane buget. Pe 5 aprilie. Detin un BenQ FP72e, dar la anul as vrea sa upgradez. Chestia e ca mi-as dori o placa care sa aiba si d-sub si dvi-e.

| valyx47 explică (pentru valyx47):

Ar fi de mare ajutor sa-mi raspunzi pentru ca orice parere e bine-venita. As mai vrea sa adaug ca 24 de milioane ar fi ideal, dar mai mult de 25 de milioane nu vreau sa dau. Astea sunt piese de la eMag si ma costa 24 de mil cu tot cu asamblare si transport.

| IulianP a răspuns (pentru valyx47):

Iti recomand urmatorul sistem care este mai performant decat ce ai ales tu: http://bit.ly/XODNBG
Am pus doar 4 GB RAM, dar in viitor poti adauga foarte usor inca 4GB.
Placa vine si cu adaptor DVI-VGA asa ca vei putea folosi monitorul actual.

| valyx47 explică (pentru IulianP):

Ma bucur ca te intersezi de problema mea, insa nu sunt foarte multumit de ce ai pus tu acolo. Ramii au cam mica frecventa: 1333 MHz. Vreau sa te intreb ce parere ai de placa asta, comparata cu cea din intrebare si avand in vedere ca am un procesor AMD: http://www.emag.ro/......EBYNKBBBM/

Adica, placa din urma e oricum mai buna decat aia ATI si doar cu cca. 100 de lei in plus, insa trebuie tinut cont de Procesorul AMD. Poate inlantuirea asta de gpu si cpu sa reduca performantele?

| valyx47 explică (pentru IulianP):

Dar nu ar fi recomandat ca placa video sa fie de la acelasi producator ca placa de baza? Plus ca eu nu am o parere foarte buna despre Saphirre.
Stiu ca poate e stresant ca te tot contrazic dar trebuie sa ma decid la cea mai buna solutie.
In cazul in care nu iti mai raspund in seara asta, id yahoo: valy_x47

| valyx47 explică (pentru valyx47):

Tin sa discut cu tine cat de mult trebuie pentru ca din ce am vazut nu spui prostii. Chiar te pricepi. Insa parerile noastre difera in anumite segmente.

| IulianP a răspuns (pentru valyx47):

La fel, nu are nici o treaba brandul placii de baza cu brandul placii video. Atata timp cat placa de baza are un slot PCI-e poti pune pe ea orice placa video pe PCI-e.
Nu te avantajeaza cu nimic daca cumperi o placa de baza Gigabyte si o placa video tot de la Gigabyte.
Sapphire sunt chiar OK pe segmentul placilor video oferind un raport pret/performanta bun. Acesta este integrator exclusiv al modelelor AMD.

| valyx47 explică (pentru IulianP):

M-am decis, o sa iau placa nVIDIA: http://www.emag.ro/......EBYNKBBBM/ Care are 2gb Vram desi are BUS de doar 128 de biti.
SIGUR te-am suparat macar putin ca nu ti-am urmat sfatul, insa vreau sa te intreb daca jocurile pe care planuiesc eu sa le joc nu merg si asa la setarile MAXIME sau aproape de maxime: GTA IV(neaparat vreau sa stiu pentru ca de asta nu sunt sigur), TestDriveUnlimited2, City driving simulator si eventual poate niste ADOBE photoshop pe viitor.
Apropo, tin sa iti multumesc pentru wishlist totusi pentru ca am luat carcasa propusa de tine.
Si inca ceva, la mine in localitate nu se ia curentu des(sa zicem moderat), dar si cand se ia si revine la loc sunt fluctuatii foarte mari. Crezi ca daca sursa mea (Corsair 500CX) are protectie OVP, OPP, UVP si SCP mai trebuie sa imi iau alteceva in sensul asta? (un USP nu imi iau ca este mult prea scump, insa ma gandeam la un prelungitor cu sigurante, sau ceva in genu:http://www.emag.ro/......E02NKBBBM/
Daca mai ai ceva de aduagat legat de posibile probleme ce pot aparea, sau chiar sfaturi, te rog nu ezita sa-mi scrii.

| IulianP a răspuns (pentru valyx47):

Sursa este OK si nu ar trebui sa ai probleme cu ea.
Pentru sistemul tau poti opta si pentru un Sirtec de 400W deoarece sistemul nu consuma foarte mult.

| valyx47 explică (pentru IulianP):

Stiu. Am calculat pe un site ca imi consuma doar 387 w. Deci practic 500w imi ajung pentru mult timp. Eu te intrebam, daca stii, daca ar mai trebui sa iau o protectie ca sa nu mi se intample ceva cu calculatorul si daca este vreun joc pe care nu il pot juca cu acest sistem(desi nu cred).

| IulianP a răspuns (pentru valyx47):

Nu te lua dupa site-urile alea pentru ca sistemul tau nu va consuma mai mult de 300W, asta in "cel mai rau caz".
Nu stiu cat te ajuta o priza ca aia. Mai bine pastreaza banii iar cand mai strangi ceva iti cumperi un UPS.
Pe monitorul actual vei rula toate jocurile la detalii maxime.

| valyx47 explică (pentru IulianP):

Iti multumesc pentru timpul acordat! Joi o sa si dau comanda.

| IulianP a răspuns (pentru valyx47):

Sa stii ca in daily-use(gaming, navigare pe net, FB, etc.) nu vei simti diferente intre memoriile la 1333MHz si 1866MHz. Diferente vor fi doar in benchmark-uri.
Uite aici un link: http://www.anandtech.com/......est-ddr3/6

GTX 650 este la acelasi nivel cu HD 7750; in unele jocuri este mai bun GTX-ul iar in altele este mai bun HD 7750, insa nu diferente majore.
Nu are nici o treaba daca procesorul este AMD iar placa video este de la nVidia. Astea sunt povesti cum ca AMD + AMD va fi mai performant decat AMD + nVidia, sau invers.

Raman la parerea ca ce ti-am recomandat eu este best-buy.

| Sicoe_Seby_1972 a răspuns:

Placa video depinde de jocuri 1gb ddr5 256 biti nVIDIA sau ati depinde poti si 4gb sa fie 512 biti daca ai 6 mil sa dai pe ea ruleaza ce doresti

| mentor a răspuns:

Ia-ti mai bine o placa de baza socket 1155 si un Intel i5 la vreo 6 mil si rami nu ai nevoie de asa multi doar o placa de 4 gb ajunge

| valyx47 explică (pentru mentor):

M-a mai intrebat cineva: "Dar de ce vrei sa-ti iei AMD?", dar, nu stiu ce sa zic. Am avut acum ceva timp un AMD dual-core la vreo 2Ghz si 2Gb de ram, si am fost foarte multumit de el, pana s-a ars de la priza si acum am un Intel Celeron single core 1.60 Ghz cu 512 ram si placa video integrata. Deci cred ca iti dai seama ca orice ar fi o imbunatatire pentru mine. De asemenea, tin sa precizez ca momentat joc NFS Most wanted si mi se misca foarte bine si Counter-Strike cu Skype-ul pornit ca sa vb cu cei din echipa mea deci, e binisor, dar pentru sistemul meu actual astea sunt la limita asa.