| florinflorin14 a întrebat:

vreau sa va intreb si eu ceva: e bun Linuxu' Ubuntu 10.04
daca vreau sa il instalez cum fac, nu stiu in legatura cu driverele
am cd-urile oiginale de la calculator dar nu stiu daca sunt bune pentru linux
nu am mai folosit niciodata linuxul si vreau sa vad cum este
cei care stiti si vreti sa ma ajutati va rog sa imi raspundeti
multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Sp33dyt a răspuns:

Nu este chiar total diferit de Windows, nu ai nevoie de drivere si daca ai nevoie le cauta singur. partea cu jocurile este adevarata, iti cam iei adio
ca sa-l vezi cum este nu e nevoie sa-l instalezi. cdul are ubuntu live care se poate folosi fara instalare

5 răspunsuri:
| djdani1 a răspuns:

Deci exista un soft numit "exe on ubuntu".Exe este extensia de executabil.Toate progamele si jocurile le va rula corespunzator mai ales ca DT are o extensie msi si acest program poate rula iso si te poti juca orice.
Bafta! Funda?

| Wehrmacht a răspuns:

Este total diferit de windows.Dar daca il instalez, jocurile sa iti iasa din cap ca nu merg pe el.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Sp33dyt):

Nu chiar total diferit, dar cand intri prima data pe el...si poate omul vrea sa se joace de asta am zis total diferit.

| Sp33dyt a răspuns (pentru Wehrmacht):

Nu ti-am raspuns sa te contrazic ci doar sa stie omul ca linuxul nu inseamna numai consola de terminal ci acum cam toate sunt desktop si folosesc ferestre si desktop ca si windowsul

| Wehrmacht a răspuns (pentru Sp33dyt):

Da,m-am prins de ce ai vrut sa zici.

| Sp33dyt a răspuns (pentru Wehrmacht):

Nu este chiar total diferit de Windows, nu ai nevoie de drivere si daca ai nevoie le cauta singur. partea cu jocurile este adevarata, iti cam iei adio
ca sa-l vezi cum este nu e nevoie sa-l instalezi. cdul are ubuntu live care se poate folosi fara instalare