| felixmoxu a întrebat:

vreau si eu sa stiu cat costa un tus negru dar si color la imprimanta HP? dau fudawinking

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Aha. Sunt din alea standard deci.
De costat te costă circa 120-140 de RON - toate culorile - Roșu, Galben, Albastru și Negru și de preferință alege marca pelikan sau dacă alegi o marcă ieftină și no-name - uităte cu mare atenție să nu fie vâscos tușul.
În principiu (pe experimentatelea, că am vreo 8 imprimante HP) pe modelul ăsta de cartușe merg cam toate modelele de tuș nevâscos.
Cu încărcatul e simplu: Iei 4 siringi (câte una pentru fiecare culoare) pui ac la siringă, le încarci cu tuș și apoi ai să vezi că au găuri cartușele (sub hârtia aia de deasupra pe care-i scrie modelul) și pot fi încărcate.
Ca să afli ordinea culorilor în cartuș, bagă un ac într-una din găurile laterale și afli ce culoare e acolo când scoți acul - la mijloc e mereu galbenul iar în partea cealaltă evident culoarea rămasă.

Succes!

3 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. De care HP?
2. Dacă tragi mult la imprimantă, uite aici o soluție mai bună: http://vilo13.blogspot.ro/2011/01/printariimprimari-ieftine.html

| Robert-Ioan_Capiu_1991 a răspuns:

Sunt 983735483 de modele de imprimante HP, preturile pot varia intre
30-90
de lei (cartuse neoriginale) si pot depasii 120 lei pentru un cartus original... Acum depinde de model.

| felixmoxu explică (pentru Robert-Ioan_Capiu_1991):

HP Deskjet2050 dar nu as vrea sa cupar cartus nou as vra sa-l incarc

| kongeriket a răspuns (pentru felixmoxu):

Aha. Sunt din alea standard deci.
De costat te costă circa 120-140 de RON - toate culorile - Roșu, Galben, Albastru și Negru și de preferință alege marca pelikan sau dacă alegi o marcă ieftină și no-name - uităte cu mare atenție să nu fie vâscos tușul.
În principiu (pe experimentatelea, că am vreo 8 imprimante HP) pe modelul ăsta de cartușe merg cam toate modelele de tuș nevâscos.
Cu încărcatul e simplu: Iei 4 siringi (câte una pentru fiecare culoare) pui ac la siringă, le încarci cu tuș și apoi ai să vezi că au găuri cartușele (sub hârtia aia de deasupra pe care-i scrie modelul) și pot fi încărcate.
Ca să afli ordinea culorilor în cartuș, bagă un ac într-una din găurile laterale și afli ce culoare e acolo când scoți acul - la mijloc e mereu galbenul iar în partea cealaltă evident culoarea rămasă.

Succes!