| mnopqr a întrebat:

Vreu sa stiu daca, utilizand un laptop un timp mai indelungat si bateria se incalzeste este indicat sa ii scoti bateria si sa-l pui la incarcat?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este indicat ca, atunci cand ai o priza la indemana, sa scoti bateria si sa folosesti priza, asa se mareste mult durata de viata a bateriei, cel putin asa am citit in manualul laptop-ului meu. Numai bine!

| filipm2001 a răspuns:

In general la laptop-uri este recomandat sa scoti bateria din el cand il folosesti in stil office (conectat la o priza) mai multe ore. Laptop-ul va merge la fel, doar ca bateria nu va sta mereu sub tensiune si va avea durata de viata mai lunga.
Succeswinking

| gki1980 a răspuns:

Salut. ia-ti o chestie de se pune sub el sa il raceasca. in niciun caz nu il tine fara baterie si cu incarcatorul in el, pentru ca asa se strica!

| Andruşcă a răspuns:

In 3 ani de cand am eu laptopul, avand in vedere ca il folosesc cam 8 ore pe zi(sau chiar mai mult) nu am scos bateria din el nici macar o data si functioneaza perfect, ca in prima zi! Daca folosesc laptopul nealimentat de la priza bateria ma tine tot cam 2 ore, ca in prima zi.
Treaba cu scosul bateriei e o chestie valabila pentru laptopurile antice, vechi de 10 ani sau pentru alea "Made in China". Laptopurile originale(adica nu contrafacute) si cat de cat noi(nu mai vechi de 4-5 ani) sunt asamblate cu cap, bateria e de calitate, nu trebuie sa o scoti.
In legatura cu incalzitul...Orice laptop se INCINGE si e perfect normal. Uite-te in manualul lui de utilizare primit la cumparare si o sa vezi ca, chiar scrie undeva sa nu tii laptopul pe piele ca se incalzeste puternic si te poti rani. Daca temperatura lui creste prea mult amenintand integritatea componentelor sau buna functionare el se va restarta sau inchide automat.

| ombladon a răspuns:

Incearca sa folosesti asa ceva, este destul de ieftin http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php?products_id=5544

| znstr a răspuns:

Salut. Zic sa nu faci greseala care am facut-o eu de 2 ori, si sunt la al 3-lea laptop. Mai bine, ca tot a venit caldura asta infernala, il folosesti 2 ore, ii mai dai o pauza de 1 ora sa se racoreasca, apoi iar il folosesti 3-4 ore, il mai lasi 1-2 ore happy

| xXxALEXxXx_9820 a răspuns:

Eu cred ca nu fiind ca nu-ti mai incarca bateria daca e descarcat...

| RTYUI a răspuns:

Eu nu am probleme cu laptopul meu. il tin la incarcat mereu cand is acasa chiar daca se incalzeste.