| CrappinMorth a întrebat:

Salut, TPU. Well, mi-am luat de curand un GTX 970 G1 Gaming de pe amazon uk, si ce sa zic. m-am cam jucat putin cu vbios-ul acesteia, voiam sa-i fac un overclock mai puternic, chiar daca venea deja "echipata" cu asa ceva.
Placa mi-a mai facut cateva probleme, o am de 3 saptamani daca nu ma insel, dar asta datorita overclockului instabil ( +100 la clock si memory si tot imi dadea brown screen apoi black, ciudat rau.)
Ok, fac eu ce fac si gasesc un vbios care ii mareste putin voltajul pentru a face un overclock mai ok.
Dau restart dupa ce-mi zice ca a fost schimbat cu success (nvflash) si ce sa vad decat intunecatul si nedoritul... black screen.
Computer-ul booteaza ok, aud primul beep, imi scrie out of range cand imi ajunge sa se incarce windows-ul (stiu cat dureaza pana ajunge la windows) apoi isi da restart, si apoi iar, si apoi iar...
Am incercat sa ii schimb vbios-ul cu integrata, imi zice ca a reusit sa-l schimbe (tot nvflash), dar ce sa vad. black screen of death.
Nu merge asa, hai sa cautam pe net cum sa schimb bios-ul, stiind ca are dual bios. Nu exista switch, nu exista buton, nimic. Trebuie sa ii conectez un DVI-D pe care nu-l am, am doar adaptor DVI-I > VGA.
Intrebarea mea este :
Imi puteti spune un mod in care sa rezolv asta? Inafara de "da-o la garantie".
Precizez ca placa video este gasita cand e conectata, nu scrie "adapter not found" sau chestii de genul, placa este prezenta.
Mai precizez si ca am fost terche-berchea si n-am salvat o copie de la vbios-ul original (kill me)
Daca nu puteti sa imi ziceti vreun fix, cred ca o s-o dau la garantie.
(also, daca nu e nimeni pe aici care stie de chestiile astea, nelule, ma bazez pe tine)

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Mwoohahaha. De aia e garantia, trage de ea fara mila!

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca o dai la garantie oricum o sa iti dea aia peste bot ca se prind ce ai facut. Placa e foarte ok, te-a mincat sa faci prostii cu ea, ghinion. Incearca sa vezi cu un program gen GPU-Z exact ce serie are placa/tipul memoriilor si apoi cauta un BIOS pe forumurile mari din afara sau ia la puricat Ggiabyte.com.
P.S. Cit te-a ajuns? Din cate vad, daca adaugam si alea vreo 6-10 lire pentru transport, sari binisor de pretul de pe pcgarage care e vreo 1750 RON in momentul asta.

| CrappinMorth explică (pentru KodrutZ):

280 lire, fara pret de transport.
Am amazon prime 30 zile deci da, imi vine a doua zi gratis.
Ugh. o sa mai incerc cred. :c
Mai astept raspunsuri, poate mai stie cineva ceva.
Am incercat inca 4 bios-uri pana acum sad

| KodrutZ a răspuns:

Ah, stai in UK. Asa zi. Poti incerca sa intrebi la serviciul de suport Gigabyte, dar cred ca o sa iti zica ce ti-am zis si eu. Daca flashuiesti BIOS-uri de-aiurea, o faci pe propria raspundere.

| CrappinMorth explică (pentru KodrutZ):

Stiu, dar n-o sa afle, crede-ma.
Nu sta nimeni sa caute ce s-a intamplat, + ca am un vbios original de la ei pus in momentul asta. nu prea au cum sa-si dea seama decat daca-s niste obsedati chinezoi de cauta din chip in chip, idk.
Am vorbit cu ei, mi-au zis sa vorbesc cu cei de la amazon si sa imi dea alta la schimb. cred ca asta voi face.

| KodrutZ a răspuns (pentru CrappinMorth):

NU trebuie' sa caute din chip in chip, exista simptome si cu siguranta BIOS-ul ala are si un timestamp pe undeva. In alta ordine de idei, se prea poate sa ai noroc sa ti-o schimbe fara comentarii. Iti tin pumnii si data viitoare nu mai fa timpenii de-astea, rezuma-te la cit poti forja din driver si cu asta basta.

| K0sti a răspuns (pentru CrappinMorth):

Cine e meserias, se prinde instant, asa ca nu miza tu pe asta!

| CrappinMorth explică (pentru KodrutZ):

Da, am returnat-o fara probleme, si am primit alta in schimb, tot fara probleme... doar ca cea noua are un coil whine si mai jegos decat cea veche, si e diferenta de 2-3 fps-uri in unele jocuri. O sa rezolv eu cu ajutorul MSI Afterburner-ului happy (nu promit ca n-o stric si pe asta)

| KodrutZ a răspuns (pentru CrappinMorth):

Mwoohahaha. De aia e garantia, trage de ea fara mila!