| ExMan a întrebat:

Zilele trecute am primit de la cineva un notebook pentru al repara(Acer TravelMate 521TEV). Cand il deschid nu pot face absolut nimic(doar sa-l inchid inapoi).La deschidere imi cere o parola( se poate observa in video mai multe detalii ), nu stiu acea parola si nici cel de la care am notebook-ul.Nici F2/F12 nu pot apsa pentru a intra inntra in meniul de boot-are.El este foarte vechi dar am piese (HDD, RAM) pentru a-l imbunatati (macar un XP ceva sa pot pune pe el).Va rog sa ma ajutati!
>>> https://youtu.be/hEmU8W9U21M

8 răspunsuri:
| Decicumzici a răspuns:

Haha are parola pe bios =) trebuie schimbata placa de baza ca ai blocat-o esuand codul de 3 ori

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Decicumzici):

Se mai intampla.

| Decicumzici a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Parola aia nu se poate crackui? zic si eu, pe bios nu merge ofline crack? xD ar fi ceva sa mearga

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Decicumzici):

Nu cred ca ar mergelaughing)

| Decicumzici a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Uite ce am gasit, bagi ceva cod de bios (probabil scrie pe hardware) si iti da master pasword (un fel de backdoor bypass). https://bios-pw.org/ Ia uite bios jumper un alt backdoor care e langa procesor cica http://www.computerhope.com/issues/ch000235.htm deci sunt 4 solutii pana la urma:
Reset By Backdoor Passwords
Reset By Software
Reset By Bios Jumper And Solder Bread
Reset By C-MOS Battery

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Decicumzici):

Dar stie sa le foloseasca?

| ExMan explică (pentru Decicumzici):

Problema e ca nu pot accesa sub nicio forma BIOS-UL.