Întrebare recomandată | CiocolataCuPiper a întrebat:

Salut!

Trebuie sa "construiesc" un Reflectometru cu ajutorul caruia sa captez unghiul critic.
In acest proiect trebuie sa folosesc o placuta Arduino.
Mentionez faptul ca rezultatele obtinute cu acest reflectometru trebuie transmise si pe un calculator prin bluetooth big grin
Imi poate da cineva cateva sfaturi? De ce componente mai am nevoie?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde pentru ce este "Reflectometru"l?
Eu cunosc un singur tip, cu care se masoara energia reflectata in cablu de antene de radio-emisie.
Presupun ca, si daca este alta destinatie, functionarea se face asemanator.

Intr-un lant de masurare la distanta trebuie sa ai mai multe "etaje":
- elementul de masura, care "traduce" o marime electrica
- convertor analogic/digital, care codifica digital valoarea masurata
- modulatorul bluetooth cu care se transmite (prin unde radio) valoarea digitala masurata
- receptorul bluetooth cu care se preia semnalul radio in calculator
- mai este nevoie si de un soft de interpretare a semnalului si valorilor digitale primite in calculator

Fiecare element din lista de mai sus trebuie facut in functie de aplicatie.

| Brizbriz a răspuns:

Mie imi cam suna a tema
daca erai doar pasionata, atunci aveai o carte care sa te invete
asa, mi se pare ca nu stii nimic in domeniu, pentru ca nu ai invatat, dar acum vrei sa scoti un iepure din palarie...
nu prea cred ca ai sanse, iti trebuie cineva care chiar stie ce face in domeniu asta

| MihalacheTutunaru a răspuns:

Salutare tinere,
Habar n-am ce este un reflectometru, insa vreau sa iti urez mult noroc!
Succes in tot ceea ce faci!
Cu drag,
Mihalache Tutunaru