| ParradiSs a întrebat:

Salut tup.Mi se intampa de cv vreme sa mi se tot ia curentu si de fiecare data se ia si vine imediat exista cumva sansa sa mi se strice pc-ul? Si de fiecare daca cand da curentul in el si e aprins imi apare sa dau start windows normal eu dau pe windows normal.SI daca il restartez de multe ori poata sa mi se arda? Raspunsul cel mai explicit primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| valentin75 a răspuns:

Salut! Da, oprirea curentului iti afecteaza sistemul, cel mai mare pericol il ai la hard, se poate strica. Nici sursa sau placa de baza nu stau prea bine (nici o componenta nu e sigura)! Se recomanda un UPC pentru protectie si inchiderea normala a computerului! Iti alegi...
http://www.pcfun.ro/ups/

| ParradiSs explică (pentru valentin75):

Dar care e cea mai afectata componenta a pc-ului de curent si procesoru e posibil sa se arda din cauza asta?

| valentin75 a răspuns (pentru ParradiSs):

Salut! Daca ajunge 380 v in computer nu mai conteaza nimic, se prajeste! Prima componenta pare a fi sursa, banuiesc ca ea alimenteaza, nu? De acolo ...prajeala!

| ParradiSs explică (pentru valentin75):

Da sursa imi alimenteaza desigur si la 380v te referi cand da curentu? si de fiecare data cand mi se ia incerc sal trag imd din priza.

| valentin75 a răspuns (pentru ParradiSs):

Salut! Teoretic ai nevoie de un stabilizator de tensiune pentru 220V si de un UPC pentru protectia sistemului. Stabilizatorul de tensiune te ajuta la orice ai in priza (tv, computer, router etc.)

| ParradiSs explică (pentru valentin75):

Mss mult

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se poate arde orice aparat din casa daca atunci cand vine curentul este cu supratensiune.

| ombladon a răspuns:

De stricat PC ul, se poate strica, doar daca vine o tensiune prea mare, in schimb, se poate "strica" windows ul atunci cand se opreste brusc alimentarea PC ului...

| K0sti a răspuns:

Normal, dar nu de la restart, ci de la curent! http://www.epasystems.ro/despre-ups-uri/