| FoxGames a întrebat:

Salut tuturor!
Acum 1 saptamana mi-am luat un PC nou configurat de mine:
AMD Fangrytm)-6300 six-core processor
Placa video Sapphire Radeon R9 270X Dual-X OC 2GB DDR5 256-bit
Placa de baza ASRock 980DE3/U3S3 R2.0
Memorie ram 4
Dupa ce am instalat windows si tot ce mai trebuie am instalat jocuri: Minecraft, Cs:Go, Mortal Kombat etc.
Cand am intrat in Minecraft aveam 500-800 fps. Dupa un timp am intrat din nou, fps-urile erau la fel, dar ma miscam mai repede decat de obicei: tot ce faceam era cam de 3x mai rapid.
Am aflat ca este de la Procesor 6 core, minecraft putand sa ruleze corect doar pe 1 core, am deselectat 5 core-uri iar minecraft a inceput sa mearga cu 30-40 fps.
In celelalte jocuri merge bine, rareori fiind putin lag.
Dupa aproximativ 20 min de folosire pc-ul incepe sa faca galagie tot mai tare.
Va rog ajutor!

18 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Tu vrei sa joci prastie de joc pe six core! Sunt jocuri grele care nu stiu sa foloseasca decat 2 core, dar prostia aia de Minecraft!

| FoxGames explică (pentru K0sti):

Da? atunci de ce a inceput sa mearga si Cs:Go greu?
Imi poti da setarile bune pentru cs:go fara lag?

| K0sti a răspuns (pentru FoxGames):

Pentru ca l-ai lasat cu un core, logic! Si de aia se si incinge, ca munceste ala ca nebunu si pentru restul! Se ambaleaza termic. Puneti mana si ganditi, nu mai faceti tampenii. Producatorul l-a facut cu six core ca sa-l lasi tu cu unul! Platesc 6 si merg cu 1! Esti bun de facut afaceri!

| FoxGames explică (pentru K0sti):

Dar rezolvare pentru Minecraft nu ai?

| K0sti a răspuns (pentru FoxGames):

Ba da, renunta la el!

| FoxGames explică (pentru K0sti):

Decat sa te dai smecher cu raspunsuri de **** nu mai raspunde.

| K0sti a răspuns (pentru FoxGames):

Imi cer scuze ca te-am adus cu picioarele pe Pamant!

| anonim_4396 a răspuns (pentru K0sti):

laughing nu e frumos cand cineva iti multumeste ca el cand il ajuti? estehee hee =?

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Copii aiuriti, asa ca nu prea poti sa ai pretentii. E complicat cand afli ca Pamantul e rotund, cand toata viata ta ai crezut ca e plat!

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai pusa o data intrebarea, tot nu s-a lamurit: :))

http://www.tpu.ro/......aca-video/

| anonim_4396 a răspuns (pentru K0sti):

Am observat. ce sa faci, baiatului ii place mult Minecraft laughing, nu se lasa usor. alegerea lui, isi strica procesorul si altele si joaca doar cu un nucleu, ori lasa balta jocul

| FoxGames explică (pentru anonim_4396):

Nu intelege nimeni ca nu doar minecraft-ul merge greu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru FoxGames):

Din cauza ca nenorocesti acel procesor. folosind doar un nucleu, pui toata munca doar pe el si se incinge ca dracu si iti dai seama ca e mereu la 100% folosire. de aia merg toate greu

| FoxGames explică (pentru anonim_4396):

Atunci spune-mi cum sa setez sa le folosesc pe toate, eu cand jucam minecraft o faceam din taskmanager

| anonim_4396 a răspuns (pentru FoxGames):

Intreaba pe Kosti. eu nu stiu sa te ajut cu asta

| K0sti a răspuns (pentru FoxGames):

Pai daca jocul nu stie nativ multi-core, ce sa setezi? Trebuie optimizat jocul de producator! Nu te duce mintea? Lasa procesorul cum l-a facut mama lui fabrica si nu-l mai chinui! Vreti sa jucati jocuri de 2 lei pe procesoare de ultima generatie...

| FoxGames explică:

Nine, am last Minecraft-ul, dar de ce merge so Cs:Go cu lag? Dati-mi o lists de setari pentru max fps

| FoxGames explică:

Scuze de greseli, am scris de pe telefon.
Am vrut sa zic:
Renunt LA minecraft, dar de CE nu merge nine Cs:Go? Dati-mi setarile bune pentru max fps.