| tzuria79 a întrebat:

Salut tuturor. Acum trei zile nebunu de sotul meu, a venit acasa de la un magazin de autoaparare, cu o lanterna cu electrosoc. Vreau sa-mi spuneti si mie, 25.000 kv, ce putere inseamna? Ce consecinte are pe om, care este timpul maxim pe care trebuie sa o tii pe agresor, ca sa nu-i arzi(prajesti) capul? Zic, a cumparat-o, caci avem niste vecini aici in Columbia unde stam, care ba ne iau la pumni, ba scot pistolul si zic ca ne impusca. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| MorganaM a răspuns:

Atunci luati legatura cu cunostintele voastre din Spania si stati la ele o vreme pana va angajati acolo, apoi le platiti ca un fel de chirie, pana va gasiti un loc al vostru de stat in chirie. Mai cereti imprumut de la cunostinte, faceti orice, dar plecati din zona aia! adica inclusiv Mexic, pentru ca nici acolo nu e mai bine! Sigur, sunt anumite zone considerate 'sigure', dar in acea mare de pericole, oricand poate sa dispara zona sigura si sa va treziti in iad.
Faceti orice si plecati in Spania. Cereti ajutor, mai fortati putin nota pana va puneti pe picioare in Spania, dar mergeti acolo! straight face

26 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va ocupati cu drogurile?
De ce ati fi in razboi cu vecinii, daca nu ati avea afaceri necurate?
Din cate stim, columbienii cu pistoale sunt mafioti si in general se dau la cei care ii incurca in afecrile lor ilegale.

| johnnny123 a răspuns:

Ce rezolvi dacă-l electrocutezi azi pe unul și mâine vine și te împușcă?
Soluția la problema vostră nu este să cumpărați electroșocuri, ci să plecați din țara aia, sau măcar din zona aia.

Spui că banii nu ar fi o problemă. Păi și atunci de ce să locuiești într-un loc în care ești amenințat zilnic cu pistolul și poliția nu face nimic?

Mai ales că nivelul de trai din Columbia este sub România, deci nu poți spera la nimic bun din nici o direcție. În locul vostru aș vinde casa aia pe prețul unor bilete de avion și aș pleca într-o secundă.

| tzuria79 explică (pentru johnnny123):

Ba chiar aia este, banii sunt o problema pana vindem casa. Cred ca am specificat mai bine. Daca as avea macar 25 de mii de euro, acum as fi la aeroport, dar cand strangi bani, si cumperi o casa cu 115.000 de euro, este horror gandul ca ai de pierdut asa de mult, dar ma rog, cand vom pleca de aici va voi zice tuturor ce-am facut. Nu stiu cand va fi asta.

| johnnny123 a răspuns (pentru tzuria79):

Eu înțeleg că nu este deloc plăcut să pierzi 90.000 de euro. Dar nu este și mai neplăcut să trăiești cu spaima ca vei fi împușcat în stradă?

În orice caz, cumpărarea de arme de autoapărare mi se pare cea mai mare greșeală pe care o puteți face în situația voastră. Nu veți reuși decât să agravați conflictele și să sporiți șansele unei nenorociri. Mai bine puneți banii ăia deoparte pentru bilete de avion.

Eu unul aș prefera să cresc găini în ultimul sat din România decât să mă întreb în fiecare zi dacă asta este ziua în care mă împușcă vecinul.

| tzuria79 explică (pentru johnnny123):

Ai dreptate, ideea este ca va trebui sa vindem porcaria asta de casa la un pret de nimic, dar pana reusim sa vindem macar ceva sa avem banii de plecare, vom mai sta. In 2011 am achizitionat 2 BMW-uri mortale din showroom, dar acum nu lu-am pe ele nici 15% la suta, si bani de bilete costa ceva, dar din pacate nu vom pleca pana nu vindem casa. Sa avem cu ce bani sa cumparam ceva unde ne-om duce. Mersi de sfat Johnny!

| johnnny123 a răspuns (pentru tzuria79):

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Practic nu ai cum sa il prajesti, pentru ca in general armele cu electrosocuri au un anumit timp de actiune. O sa il lase pe jos, zbatandu-se ca un peste pe uscat, timp in care voi veti putea sa mergeti undeva unde sunteti in siguranta.

| Mihaelablabla a răspuns:

Păcat ca n-ai mai mult de 20 de ani

| tzuria79 explică (pentru Mihaelablabla):

Am 37 daca te intereseaza, dar mi-am dat seama ca pe TPU exista atat oameni seriosi cat si neserio-si.

| MorganaM a răspuns:

Doamne fereste! Columbia e una dintre cele mai periculoase tari din lume!
Eu cred ca ar trebui sa va mutati de acolo! cartelurile fac ce vor pe strazi, prin locuinte si nu numai! Oricand va puteti 'trezi' cu un glont in cap! Voi chiar vreti sa muriti?
Mutati-va de acolo pentru ca e mult prea periculos! I don't want to see

| tzuria79 explică (pentru MorganaM):

Bani sa fie, am faceo, dar cum nu vreau sa ma intorc in Romania si nici el, ne gandit sa mergem in Spania sau Mexic. Zic, de cateva luni am achizitionat tot felul de arme de aparare. Stam din 2011 aici, dar este cam insuportabil de cand ne-am mutat din Bogota.

| MorganaM a răspuns (pentru tzuria79):

Eu inteleg de ce nu vreti sa va intoarceti aici in Romania. Chiar si eu vreau sa plec de aici, dar nu in tari unde gloantele ce zboara pe oriunde sunt la ordinea zilei!
In Mexic e la fel de rau, mai ales in statul Guererro. Cred ca in Spania ar fi ceva mai ok, dar puteti incerca si in Germania la ingrijit de batrani, pana strangeti ceva banuti si va mutati undeva ca lumea : sua, canada, franta, etc.
Vorbesc cat se poate de serios! Chiar zilele trecute am cautat temeinic pe internet despre tarile din america de sud si centrala. Am ramas socata sa aflu in ce hal s-a ajuns din cauza cartelurilor si a 'justitiei' care practic nu exista I don't want to see
Citeam marturia unui biet taximetrist care zicea ca in ultimul an i-au murit nu stiu cati prieteni, prinsi in focul dintre carteluri care faceau ce voiau si cand voiau. Spunea ca ar vrea sa plece oriunde de acolo, dar ca e prea sarac. Macar voi va puteti intoarce aici in Romania si cautati ceva cunostinte care v-ar putea ajuta sa mergeti in Germania la ingrijit de persoane pentru a va strange bani. Acolo castigi destul de bine si iti permiti mai apoi sa pleci in alta tara.
Mergeti undeva unde e mai sigur. Nici in Romania nu e asa groaznic cum e in zona voastra straight face

| tzuria79 explică (pentru MorganaM):

Zic, am merge mai in orice tara in care se vorbeste spaniola, de germana, stiu froeline si atat, am pleca si in Argentina, chiar Brazilia, tinand cont ca limba este destul de asemanatoare, de ingrijit batrani, nu ma vad. El vrea in Mexic sau Spania caci acolo avem familiare, si aici in Columbia avand. Banii nu ar fi o problema, dar cine va cumpara casa asta din zona asta de r***t, nimeni. Atunci asta ne face sa ramanem aici.

| tzuria79 explică (pentru MorganaM):

Mersi Morgana, mi-a venit ideea sa scad pretul la casa, adica, este o vila, destul de frumoasa, dar nimeni nu ne vada nici 50% pretul cu care am cumparat-o. Am sa-i scad pretul, mersi de idee. Rudele din Spania, Mexic, aici din Columbia si din Romania, sunt rude pana le ceri bani, dupa se fac nu te cunosc.Mersi fata!

| MorganaM a răspuns (pentru tzuria79):

Atunci sper sa va descurcati cu banii pe care ii economisiti si banii de pe locuinta. Chiar sper sa va mutati de acolo cat mai repede! Mie mi se zbarleste parul pe cap doar cand ma gandesc in ce conditii si pericole stati voi acolo, daramite voi care simtiti pe propria voastra piele! Bafta multa si aveti grija de voi!
Cu privire la aparatul acela, daca e un nebun, il tineti pana cade jos omul big grin

| tzuria79 explică (pentru MorganaM):

Mersi la fel!

| MorganaM a răspuns (pentru tzuria79):

Atunci luati legatura cu cunostintele voastre din Spania si stati la ele o vreme pana va angajati acolo, apoi le platiti ca un fel de chirie, pana va gasiti un loc al vostru de stat in chirie. Mai cereti imprumut de la cunostinte, faceti orice, dar plecati din zona aia! adica inclusiv Mexic, pentru ca nici acolo nu e mai bine! Sigur, sunt anumite zone considerate 'sigure', dar in acea mare de pericole, oricand poate sa dispara zona sigura si sa va treziti in iad.
Faceti orice si plecati in Spania. Cereti ajutor, mai fortati putin nota pana va puneti pe picioare in Spania, dar mergeti acolo! straight face

| SeSeBawss a răspuns:

Eu zic sa faceti dragoste cu ei

| Paraschiva_Plesca_1971 a răspuns:

La ce vecini ai, sotul tau nu e nebun ci vecinii tai.De ce nu suni la politiei in momenttul in care va agreseaza?

| tzuria79 explică (pentru Paraschiva_Plesca_1971):

Zic, ca sotul meu este nebun, pentru ca el vrea sa ramanem aici si sa ne batem cu ei. Politia nu foloseste nimic in tara asta, nici Romania nu are vreo difenta in sensul acesta. Cei care stau in zona asta si in general in tara asta, daca au malaiul, au politia de partea lor.De sunat la poli, in 2015 el mi-a zis sa-i filmez intre timp cel il bat pe el, si dupa sa chem politia ca sa-i aresteze, si am chemat-o si aproape ca l-au arestat pe el in locul agresorilor. Peste tot, in toata lumea, toate politiile, peste tot, daca n-au probe ti le fabrica. Ti-am raspuns la intrebare?

| alex495 a răspuns (pentru Paraschiva_Plesca_1971):

E troll naibii rolling on the floor

| tzuria79 explică (pentru alex495):

Cine e troll?

| MorganaM a răspuns (pentru Paraschiva_Plesca_1971):

Nu suna la politie pentru ca e vorba de Columbia, nu Romania.

| tzuria79 explică (pentru MorganaM):

Am facut-o o singura data, si mi-a parut rau.

| MorganaM a răspuns (pentru tzuria79):

Da, te cred sad
Ii ziceam la Paraschiva_Plesca_1971 de ce tu nu ar trebui sa suni la politie. Probabil ca ea nu are habar cum e acolo in Columbia.

| alex495 a răspuns (pentru tzuria79):

Tu, trollezi oameni, bravo pe astia i ai facut rolling on the floor,, niste vecini aici in Columbia unde stam, care ba ne iau la pumni, ba scot pistolul si zic ca ne impusca. Multumesc anticipat!" rolling on the floor

| tzuria79 explică (pentru MorganaM):

Buna tuturor. Vreau sa va spun, in special tie Morgana, Multumesc ca ati scris pe post, ca trebuie sa ne mutam, ca asa l-am convins pe sotul meu sa ne mutam, si la jumatatea lui Iulie, o vecina mi-a cumparat casa, si acum 3 saptamani ne-am mutat in Marbella, Spania. El era convins ca vrea sa se ia in glont cu ei, dar cu ajutorul vostru l-am convins. MERSI FFFFF MULT!