| catalin131 a întrebat:

Salut tuturor! Am o problema cu PC-ul meu.
De curand mi-am achizitionat o placa video PCI-Express x16 Gainward nVidia GeForce GT 440 de 1024MB DDR3, iar putin mai tarziu (dupa cateva zile) si un HDD Western Digital Caviar Blue SATA II de 320GB cu buffer de 16MB si 7200rpm.
Dupa ce am instalat placa video in calculator (fara sa fi montat si alt HDD pentru ca inca nu-l aveam) am inceput sa ma joc NFS Most Wanted fara nicio problema.
Ei bine, dupa cateva zile, am cumparat si un HDD nou, cel mentionat mai sus (inainte de asta aveam un HDD SAMSUNG SATA II HD161HJ DE 160GB cu buffer de 8MB si 7200rpm). Am montat hard-disk-ul nou in PC, am instalat SO, iar apoi am vrut sa ma joc tot NFS Most Wanted, dar dupa 5-10 minute de joc se incalzeste procesorul, iar calculatorul se stinge. Am incercat sa joc si GTA IV pe setari de grafica minime, dar procesorul se infierbanta, iar PC-ul se stinge dupa 5 minute.
Mentionez ca am facut si update la drivere, dar problema nu dispare.
Configuratia actuala a PC-ului meu este:
PROCESOR: AMD Athlon X2 Dual Core 5200+ 2.71 Ghz
PLACA VIDEO: Gainward nVidia GeForce GT 440 de 1024MB DDR3
MEMORIE: 2GB DDR2 800Mhz
HDD: Western Digital Caviar Blue SATA II de 320GB, buffer de 16MB, 7200rpm
PLACA DE BAZA: Biostar MCP6P-M2
SURSA: Jewel de 420W (a costa 80 lei acum un an)

Va rog foarte mult sa ma ajutati. De mult timp astept sa ma joc niste jocuri cu grafica mai buna, iar acum, dupa ce am reusit sa-mi cumpar o placa video buna, nu ma pot juca.
Va multumesc anticipat tuturor celor care incercati sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| GooDzS a răspuns:

Toata treaba este ca ai cumparat toate piesele fara sa te gandesti la procesor... daca aveai un procesor 3ghz sau 3+ iti mergea fara probleme... eu am 2gb ram placa video de 512 procesor 2. 66ghz si pot juca si nfs most wanted si gta iv fara probleme
te-as sfatui sa iti cumperi un procesor nou sau sa nu mai bagi hdd cel nou pentru ca iti mananca mult procesor

2 răspunsuri:
| Andrei117 a răspuns:

Fii atent : Incearca sa te uiti la coleru de la procesor poate nu mai sufla cum trebuie, daca e asta atunci demonteaza-l curata-l si du-te la un magazin de pc sa-ti iei solutie speciala pentru asta sa-l ungi daca nici asta nu e atunci nu stiu ce e. Sper ca te-am ajutat! Succes!

| FMSAlin a răspuns:

Incearca sa desfaci procesorul si sa il cureti foarte bine de praf pentru ca se acumuleaza scame foarte mari sub palele procesorului si aerul rece nu mai patrunde, aceeasi problema am avut-o si eu cu aprx 1 luna. Daca inca mai ai problema dai post si o sa iti explic alta metoda.