| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor, am si eu o problema cu un calculator si n-o scot la capat.Ca sa incep povestea:Am schimbat windowsul pe un sistem mai vechi(punand xp) a mers cat a mers cat instalam driverele mi-a cerut sa-i dau restart, i-am dat la repornire mi-a spus CMOS BATERRY LOW sau ceva de genul.Am gandit repede ca-i bateria de la placa de baza asa ca am schimbat-o nestiind cu exactitate codul(2032, ca nah.din greseli inveti)am luat una 2015 mai subtire dar cu acelasi voltaj.Am pus-o acolo a mers cat a mers si iar la primul restart acelasi mesaj "CMOS...etc",uitandu-ma mai atent am vazut un cod (2032),dar mi se parea cam aiurea ca dupa nici 30 minute bateria noua de la VARTA sa se consume in fine si de acum vine buba:am zis sa iau baterie 2032 si o pasta termoconductoare s-o aplic pe procesor,am luat am curatat procesorul cu un servetel umed(am avut grija sa nu ating pinii)aplic un strat subtire montez la loc, bateria si ea deschis pc-ul si nu am semnal video.Am mai scos de vreo 2 ori procesorul sa ma uit atent la pini sa nu-i fi murdarit, totul OK.Care ar fi problema?(Precizez ca nu-i prima oara cand schimb pasta, cel putin pe al meu nu am avut probleme) aa si PC-ul se tureaza vreo 10 secunde la inceput apoi se calmeaza, cablurile alea le-am pus ok inapoi cum erau...deci? Merci anticipat

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai nu s-a consumat bateria, nu face contact in soclu ca e mai subtire, logic! Cine te-a pus sa scoti procesorul din soclu? Pasta termica o schimbi fara sa scoti procesorul! Ia citeste aici: http://www.epasystems.ro/pasta-termica-procesoare/
Fa un reset de BIOS, dar fara sa scoti bateria! Ai jumper dedicat pentru asta. Nu se scoate bateria cand faci reset de BIOS! Acum ai scos-o ca ai schimbat-o, dar bateria nu se scoate decat in acest caz, cand o schimbi! Reset-ul se face numai din jumper, de aia l-a pus fabricantul acolo, nu de tampit!

| valentin75 a răspuns:

Salut! Te poti uita ce am gasit eu la eroare ta. Dupa cate spui este vorba de un Intel pentium, ceva pe Intel, la aceste computere se tureaza putin coolerul pana se centreaza, asa fac toate. Il poti schimba daca te deranjeaza. Nu cred ca bateria din bios a fost problema ta, cel mai bine iti faci un Hirens Boot Cd si intri de pe el ca sa poti formata hardul. Poti avea probleme de la un virus, schimba cd-ul de instalare. La boot o sa ai si optiunea de mini xp, poti incerca sa intri de pe el, te lamuresti tu ce ai pe acolo. Daca scoti memoriile, bateria de la bios si placa video timp de 20 de min poti incepe reinstalarea sistemului de operare. Daca ai inlocuit pasta la procesor e foarte bine, dar nu e un motiv sa o faci de mai multe ori, procesorul nu are nimic. Daca iti face galagie coolerul poti pune doua picaturi de ulei (ulei de mecanisme fine; trebuie sa aiba un capacel, daca e capsulat nu ai ce sa-i faci)! Bafta!
http://www.youtube.com/watch?v=pRz1IuMiN-U

| Ministry112 a răspuns:

Kosti procesorul era lipit de cooler sunt si eu constient de ce fac iar faza cu jumperul am facut o si la fel asa ca am schimbat bateria.Vali...nu se aprinde nimic la monitor