| IonutZzz_1280 a întrebat:

Salut tuturor, as dori si eu sa imi cumpar un calculator la un pret rezonabil intre 10-25 milioane vechi. Doresc sa ma sfatuiti ce mi s-ar potrivi mie, prefer un calculator bun pentru jocuri. Daca puteti datii detalii despre componentele potrivite sau macar un tip de calculator un link ceva favorabil mie.

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Cele mai importante trei lucruri de carte trebuie tinut cont cand cumperi un calculator: Procesor, placa video, memorie Ram. Hai sa le luam pe rand
Procesorul ar trebui sa fie cel putin Dual Core, mai preferabul un procesor Quad Core, intre 2.5 Ghz si 3.0 Ghz.
Placa video: orice cu un 1GB GDDR3 si 128 de biti e perfect pentru gaming. E important sa te uiti la biti. Sa eviti cele sub 128 de biti, sunt prea slabe! Cum ai zis si tu corect, placile video onboard nu sunt pentru gaming, deci la alea nici nu te intereseaza. Tipul memoriei video se masoara in GDDR. GDDR3 e standard in ziua de azi pe cand GDDR5 e ultimul racnet
Ram: 3GB - 4GB etc E important sa ai multa memorie Ram, de ultimul tip daca se poate (DDR 2, DDR 3) Memoria RAM e ieftina, deci o sa poti gasi ceva la 4GB linistit.

Alte detalii ar fi capacitatea hard-diskului (250 GB - 500 GB ar fi suficient), unitatea optica, interfata USB, etc.

Eu mi-am luat un calculator second hand cu un an garantie la 500 de lei, la care am adaugat o placa video de 1GB/128 biti la 250 de lei.Ca sa-ti faci o idee, eu am urmatoarea configuratie:
Procesor: AMD X2 Dual Core 2.6 Ghz
Ram: 2GB DRR2
Placa video: Nvidia GT430 - 1GB GDDR3 pe 128 de biti
Hard-disk SATA 160 GB
Dvd-Writer IDE
Windows XP Service Pack 3

Cu 750 mi-am facut un PC ieftin dar destul de bun pentru gaming. Pot juca Modern Warfare 3 pe high, la fel si FarCry 2, Dead Island si multe alte jocuri. eu folosesc Windows XP SP3, deci jocurile mele nu au nevoie de multi RAM happy Dar daca ai bani, e mai bine iti iei un calculator nou, nu second

2 răspunsuri:
| TƎD a răspuns:

Si eu caut acelasi lucru.Deocamdata am gasit ceva destul de bun> http://www.emag.ro/......E5W1TBBBM/

| IonutZzz_1280 explică:

Am uitat sa precizez ca doresc placa video dedicata.