| ChaRliE007 a întrebat:

Salut tuturor. Deci am o problema cu incarcarea la un Samsung j5 2016. Se incarca foarte greu... 4h si 16 minute de la 0 la 100..Inteleg ca are bateria mare de 3100 miniamperi, dar nici asa ..Chiar nu stiu ce are, inainte parca incarca mai repede. Va pun o imagine de la 69 % cat dureaza sa se incarce pana la 100...
https://imgur.com/a/LGz5E
Chiar nu stiu. Daca aveti acelasi telefon sa-mi spuneti ce are. Pls

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Curata mufa de incarcare, dacă are scame e și normal sa nu mai facă contactul cum trebuie. Eu am curățat așa la un service și a costat 20 lei dar poți face și tu asta acasă cu o agrafa sau altceva.
O alta problema ar fi, tu ai zis ca îl încarci de la 0, asta e o greșeala foarte mare. Nu e deloc recomandat sa lași telefonul sa de descarce pana se Închide pentru ca așa distrugi bateria. Chestia asta e bine sa o faci doar o data pe luna pentru calibrare.

| xSega a răspuns:

Curata-i mufa de încărcare cu o periuta de dinti

| Dinu_Gabriel_2002_Av5q a răspuns:

Un sfat baga-l la încărcat de la 15% dar daca e înțins asteapta sa se raceasca

| Cucicea_Roland_1999 a răspuns:

Am o baterie de 3200mAh, se incarca în 75 de minute.Problema nu e cu telefonul. O încărcare ineficienta e datorata:
i)încărcătorului folosit
ii)cablului deteriorat
iii)bateriei uzate
iv)portului de încărcare
Dacă nu folosești încărcătorul original verifica-i măcar amperajul. Dacă încărcătorul e OK, Uita-te foarte atent la slotul de încărcare. S-ar putea sa îl fi forțat și sa se fi rupt o particica din el (am pățit). Verifica bateria. Punte-o pe o suprafață plata și vezi dacă se mișcă când atingi la margini. Dacă da, e umflată și trebuie schimbată

| ChaRliE007 explică (pentru Cucicea_Roland_1999):

Am incarcatorul original, a fost taiat in 2 parti nu vreau sa dau detalii si le-am facut. Incarca. Problema nu este de la asta pentru ca am incercat de la un prieten acelasi incarcator neatins nimic. Si tot asa se incarca 4 h si.

| Cucicea_Roland_1999 a răspuns (pentru ChaRliE007):

Atunci e bateria de vina sau portul de încărcare.