| T4zu a întrebat:

Salut, tuturor. Ei bine azi am trecut si eu la internet de 500Mbps de la UPC, insa am o intrebare. Cam in cat timp isi da drumul modem-ul sa ajunga la aceasta viteza? Temporar am download, doar 80Mbps, la testele de internet, cu celalalt modem, de 200Mbps de la ei, aveam chiar mai mult. Tot ce am observat pana acum e ca mi-a crescut doar viteza de upload de la 5-6Mbps la 20Mbps.
PC-ul meu este performant si se incadreaza la cerintele normale pentru acea viteza. CPU-Intel i7 4770k, SSD, 16GB RAM etc.

8 răspunsuri:
| ishallhelpyou a răspuns:

XD

500 mbps de la UPC sau 1000 mbps de la RDS este de fapt cca 12, 5% din viteză :D

Nu o să fac o întreagă poveste pe chestia asta, dar îți las un calculator să te convingi singur.

http://www.ibeast.com/content/tools/band-calc.asp

În stânga bagi cât ai banda, iar în dreapta vezi cât ai viteza :D

| ishallhelpyou a răspuns:

Oh, am uitat să spun că placa ta de rețea trebuie să suporte gigabit, adică 1000 altfel degeaba ai făcut abonamentul respectiv, din moment ce ai un i7 seria 4, mă cam îndoiesc că este cazul, dar totuși verifică dând click dreapta pe placa de rețea și vezi ce SPEED spune că este 1.0 GBPS (ca în poza asta http://i.stack.imgur.com/A4LKz.png )

| T4zu explică (pentru ishallhelpyou):

Placa de retea e integrata pe placa de baza. GA-Z87X-UD4H. Mentionez ca la abonamentul vechi aveam viteza de download reala pana in 25Mbps, iar upload 6Mbps. La local arena connection, imi apare 1Gbps la internetul meu.
Acum cu acest internet, pe http://www.speedtest.net/,imi scrie ca viteza maxima e de 70Mbps si upload 24Mbps... cu celalalt modem, viteza maxima era de ~210Mbps si upload 6Mbps, de ce oare?

| aalexei a răspuns:

Cam in cat timp isi da drumul modem-ul sa ajunga la aceasta viteza? - 2 minute
Depinde si cum testezi viteza. Prin browser cu flash player nu arata intotdeauna corect. Conecteaza-te prin cablu sa ai conexiune gigabit, pune la incarcat multe fisiere mari ca sa incarci reteaua la maxim. Fixeaza rezultatul, mai repeta testul de pe alte resurse din world si din Romania sa vezi daca este vreo limita la resursele externe si compara rezultatele.
Daca nu vei atinge viteze de 490mbps atunci este o problema din partea upc.
Viteza upload este limitata la 25mbps, scrie pe pagina upc.

| T4zu explică (pentru aalexei):

Ok. Am testat viteza de download pe unele fisiere mari, insa mai mult de 24mbps nu trece, deci cum a fost si inainte (cand aveam net-ul de 200Mbps), nu simt nici o imbunatatire, numai la upload.
Dupa parerea ta, ar cam trebui sa ajunga la pragul de download de 40Mbps, nu? Ma refer dintr-o resursa externa.

| aalexei a răspuns (pentru T4zu):

Nu confundati Mb (megabit) cu MB (megabyte) pe secunda.
Eu cred ca ar trebui sa ajunga la 490Mbps (59MBps)
Ar putea fi semnal optic slab sau o eroare de la upc.
Am intalnit routere care din fabrica aveau un defect (eroare din china), dupa schimbare router s-a rezolvat.

| K0sti a răspuns (pentru T4zu):

E foarte buna viteza! Ia imparte 500 la 8 si vezi cat iti da...
Dupa care pune mana si mai citeste!

| ishallhelpyou a răspuns (pentru T4zu):

Stai, ti-au schimbat modem-ul? tu esti conectat direct la modem? ce model este modem-ul respectiv.