| SkullDrawer a întrebat:

Salut Tuturor! Mi-am achizitionat un laptop el are Linux pe el vreau sa stiu daca merg jocuri ca pe windows (Warcraft, Fifa etc) si daca nu merg merge sa il schimb adica din Linux sa bag un windows?

Răspuns Câştigător
| BogdySS a răspuns:

Nu exista "cel mi bun sistem de operare". Fiecare are dezavantajele si avantajele lui.

22 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Ce laptop este :? Zi modelul și îți zic dacă merge windows 7 pus pe el.

| charleslouboutin a răspuns:

Nu. Poti sa faci dual boot cu windows daca vrei si jocuri, sau sa bagi doar windowsul (desi nu vad de ce ai renunta la linux pentru windows sau..pentru orice de fapt), dar e alegerea ta. Bafta.

| BogdySS a răspuns (pentru charleslouboutin):

Linux e folositor pentru programatori, sau, in general pentru cei ce lucreaza in IT, nu pentru useri care folosesc calculatorul pentru jocuri, facebook si alte din astea happy

| charleslouboutin a răspuns (pentru BogdySS):

Linux e cel mai bun sistem de operare amice..nu imi explica tu mie ce este linuxul cand eu cu asta ma ocup de ani buni laughing Daca vrei sa o arzi cu instalari..reinstalari..virusi si asa mai departe n-ai decat sa-ti pastrezi windowsul. Eu nu incerc sa conving pe nimeni de nimic. Bafta.

| BLKZ a răspuns (pentru BogdySS):

Si de unde ai tras tu concluzia asta? Eu acum stau pe Fedora si ma joc, navighez, chat si alte cele. Pentru ce ai spus tu mai sus sunt alte distributii, gen CentOS. Unii dintre voi inca mai au mentalitatea "Linux e complicat, nu e pentru userul de rand", dar nici macar nu au incercat o distributie sa vada cat de prietenoase au devenit.
PS : Si nu toate aplicatiile Linux sunt gratuite.

| BogdySS a răspuns (pentru charleslouboutin):

Nu exista "cel mi bun sistem de operare". Fiecare are dezavantajele si avantajele lui.

| BogdySS a răspuns:

Nu, astfel de jocuri nu merg pe Linux, deoarece, fiind o platforma gratuita, toate aplicatiile care sunt facute sa ruleze pe el sunt, de asemenea gratuite.
Pune-ti Windows happy

| SkullDrawer explică:

Si deci merge sa schimb din linux in windows 7 adica va rula destul de bine ca eu asa am vazut pe youtube...

| charleslouboutin a răspuns (pentru SkullDrawer):

Bineinteles ca poti sterge linuxul si sa bagi windows. Va merge in functie de performantele computerului.

| BogdySS a răspuns (pentru SkullDrawer):

Pai depinde de specificatiile laptopului, dar, in principal daca e nou o sa ruleze destul de bine windows 7. Totusi, urmeaza un tutorial de instalare, gasestii pe net, ca sa nu ai surprize.

| SkullDrawer explică (pentru BogdySS):

Am sa pun pe un prieten de stie sa instaleze windowsul ca prefer sa pun pe cineva mai experimentat decat mine si am si 14 ani si nu-mi permit sa fac daune asupra laptopului...

| BogdySS a răspuns (pentru SkullDrawer):

Atunci e perfect.

| SkullDrawer explică (pentru BogdySS):

Si... Despre informati ce spui este destul de bun?

| SkullDrawer explică (pentru SkullDrawer):

Ms frate mi-ai dat cele mai bune raspunsuri si m-ai lamurit pentru asta ai primit funda...

| BogdySS a răspuns (pentru SkullDrawer):

Da, e satisfacator, cu toate ca mai bine optai pentru ceva cu 4 GB de memorie RAM. happy

| BogdySS a răspuns (pentru SkullDrawer):

Cu placere happy

| SkullDrawer explică (pentru BogdySS):

Ehhh...:j merge si cu 2g...

| SkullDrawer explică (pentru BogdySS):

Deci ce zici o sa ruleze bine windows 7 pe laptopul asta?

| SkullDrawer explică:

Este Hp 650...

| SkullDrawer explică:

Doriti sa va dau detalii despre el adica placa video si chesti...

| SkullDrawer explică:

Procesor: Intel Pentium Dual Core
Frecventa procesor (GHz): 2.2
Dimensiune Cache procesor (KB): 2MB
Tehnologie de fabricatie (microni): 32
Putere consumata (W): 35
HDD & RAM Capacitate HDD: 500GB
Tip unitate stocare: HDD
Viteza de rotatie (rpm): 5400 RPM
Interfata HDD: SATA
Numar HDD: 1
Memorie standard: 2GB
Memorie standard producator: 2GB
Module Memorie: 1 x 2GB
Tip RAM: DDR3 1333MHz
Memorie maxima suportata: 8GB
Sloturi memorie: 2
Display & Video Chipset video: Intel HD Graphics
Memorie video ram: Integrata
Rezolutie optima: 1366 x 768
Diagonala LCD 15.6
Tip display: HD LED
Reproducere culori (milioane): 16.7
Comunicatii Wireless 802.11b/g/n
Bluetooth: Da
Retea: Gigabit Ethernet(10/100/1000Mbs)
Modem: Nu
Porturi USB 2.0: 3
HDMI: 1
VGA: 1
RJ45: 1
Microfon: 1
Audio-out: 1
DC-in: 1
USB 3.0: Fara USB 3.0
Multimedia Unitati citire/scriere: DVD Super Multi DL
Audio: Difuzoare Stereo incorporate
Camera: Da
Card reader: 2-in-1
Alimentare Baterie: 6 cell
Altele Sistem de operare: Linux
Tastatura numerica: Nu
Dimensiuni (W x D x H mm): 376 x 247 x 35.8
Greutate (Kg): 2.45
Altele: AC Adapter
Culoare: Negru

| SkullDrawer explică:

Nu este prea performant tinand cont ca am sa ma joc Dota Lol Si un pic cs

| Andrei_Zaharia_1996 a răspuns:

Puneti windows ti-as recomanda windows 7 e ff bun bafta