| Sires a întrebat:

Salut tuturor
Nu imi mai porneste PC din butonul de power, am incercat placuta de ram pe toate partile si pe celalat slot dar fara succes.Curent este in placa de baza, se aprinde beculetul verde chiar am verificat cu o surubelnita cu bec...
Acel cablu de power care vine bagat in mufa din placa de baza ia sarit cateva cabluri de alea micute, le-am pus eu cum am crezut la loc laughing dar de acolo cred ca e problema.
Daca se poate niste raspunsuri cat mai ample!
Multumesc :*

Răspuns Câştigător
| pozeanimate a răspuns:

Ba conteaza placa
uite aici schema placii Intel
http://ddriver.ru/images/catalog/remont/id90/connectors_intel.gif
ram daca sunt pusi gresit oricum se va porni pc, doar ca va da eroare pe monitor

8 răspunsuri:
| JohnnY93 a răspuns:

Daca te referi la mufa cu 20 respectiv 24 pini de acolo este problema big grin daca vrei sa te ajut, spune-mi cati pini are aceea mufa 20 sau 24?

| Sires explică (pentru JohnnY93):

Are 6 cabluri si 9 gaurele big grin

| pozeanimate a răspuns (pentru Sires):

Ce placa ai?

| Sires explică (pentru pozeanimate):

Intel

| pozeanimate a răspuns (pentru Sires):

Ba conteaza placa
uite aici schema placii Intel
http://ddriver.ru/images/catalog/remont/id90/connectors_intel.gif
ram daca sunt pusi gresit oricum se va porni pc, doar ca va da eroare pe monitor

| JohnnY93 a răspuns:

Nu conteaza plaa de baza... daca ti-au scapat pini din mufa de alimentare aia lata si i-ai montat gresit nu o sa iti functioneze. Trebuie pusi acei pini exact de unde au sarit, eventual te uiti pe net la mufa configuratia pinilor sa ii pui la loc, dar daca vrei sa iti usurezi munca zi-mi cati pini are aceea mufa 20 sau 24!?

| Sires explică (pentru JohnnY93):

Deci...
Stii ca sunt firele alea pentru becurile de culoare rosie si verde si mai sunt alea de power in total sunt 6 fire cu pini in cap si 9 gauri

| JohnnY93 a răspuns (pentru Sires):

Aaa tu te referi la front panel? big grin

| JohnnY93 a răspuns:

Http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/cs-009016.htm uite aici front panelul pentru Intel :D