| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor.

Puteti va rog sa-mi scrieti care este procedura pentru a pune un website pe internet, sa fie vizibil pentru toata lumea?

Vreau sa fac un site comercial cu ajutorul wix.com

Stiu ca trebuie sa-i dau un nume iar pentru asta am inteles ca trebuie cumparat un domeniu (sau ceva de genul) si sa aleg una din extensii:.com,.net,.org,.ro

Presupun ca pentru un site in limba romana trebuie sa am extensia.ro iar pentru un website comercial in limba engleza se foloseste extensia.com Nu-i asa?

Dupa ce se cumpara acel domeniu (adica numele website-ului, daca am inteles bine), trebuie pus acel website pe internet.

Aici nu stiu care este procedura. Daca puteti, va rog sa-mi scrieti pas cu pas ce trebuie sa fac in acest sens.

Am auzit ca hostgator ofera servicii de website hosting (gazduire a website-ului sau ceva de genul).

Alte site-uri care sa ofere astfel de servicii nu cunosc.

Cu http://www.hostgator.com/ se poate pune un singur site pe internet, sau mai multe site-uri?

Ati folosit serviciile acestui site? Daca da, sunteti multumiti?

Daca nu cunoasteti detalii despre website-ul mentionat mai sus, puteti sa mentionati, va rog, un alt website cu care ati colaborat?

Pe langa punerea unui website pe internet, mai trebuie sa i se faca reclama pentru a atrage vizitatori.

Am auzit ca in acest sens se foloseste Google AdSense si AdWords si/ sau pay per click (sau ceva de genul).

Care tip de serviciu ati folosit voi pentru a va face reclama? A meritat? In urma clientilor adusi de modul de marketing al site-ului postat online, ati reusit sa castigati suficienti bani pentru a va acoperi cheltuielile de marketing si sa aveti si profit cat de cat?

Multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde.