| anonim_4396 a întrebat:

Salut,un coleg mi-a dat suc din greseala peste laptop si in service mi s-a spus ca inlocuirea componentelor afectate de lichid este undeva la 5000 de lei.Laptopul merge momentan insa nu imi poate garanta ca nu se strica in 2 zile.
Daca colegul nu se ofera sa remedieze daunele se poate apela cumva la politie sau ceva asemanator pentru distrugere?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trebuie sa dovedesti ca el ti a facut asta, si tu nimic? nu i ai spus nimic?

| alina2k18 a răspuns:

5000lei?
dar ce laptop ai boss?
Ei la politie... vin eu si te ajutwinking

| ALGator a răspuns:

Il reclami pentru neglijenta. Nu a comis o crima. Politia probabil ia nota de plingerea ta iar apoi veti rezolva ori amiabil (va intelegeti) sau mergi in instanta, unde eventual dupa bataie de cap se da o decizie sa te despagubeasca, daca are cu ce.
Ideal ar fi fost sa ai o asigurare.
Incearca si la alta firma de service.

| anonim_4396 explică (pentru ALGator):

Am mers la IStyle, ei au service autorizat Apple.
Daca trimit laptopul la CEL, de unde a fost cumparat, imi anuleaza garantia instant si nu ii intereseaza.
IStyle poate umbla in el fara a-i modifica garantia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E vorba de un MacBook, urmeaza sa ii dau vestea, doar ce m-au sunat cei de la service.