| DanielVălean a întrebat:

Salut! Un incarcator wireless incarca orice smartphone?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Încărcătorul wireless este nativ universal, merge la orice telefon care are încărcare wireless.

În primul rând vad ca nu ști dacă ai încărcare wireless, poți verifica asta în specificatiile telefonului, la secțiunea baterie. Trebuie să fie specificat wireless charging.

4 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Nu. Telefonul trebuie sa fie compatibil cu incarcatorul. Telefonul compatibil are o bobina si circuitele respective ca si incarcatorul. Cand se pune telefonul peste incarcator, cele 2 bobine formeaza un transformator care incarca bateria.

| DanielVălean explică (pentru halogen001):

Am inteles, iar in cazul in care in denumirea incarcatorului apare termenul "universal", atunci pot intelege ca si modelul telefonului meu e suportat, nu? N-am mai avut pana acum tangente cu incarcatoare wireless.

| DanielVălean explică (pentru Frank51):

Multumesc!

| Frank51 a răspuns (pentru DanielVălean):

Încărcătorul wireless este nativ universal, merge la orice telefon care are încărcare wireless.

În primul rând vad ca nu ști dacă ai încărcare wireless, poți verifica asta în specificatiile telefonului, la secțiunea baterie. Trebuie să fie specificat wireless charging.

| Invictusman a răspuns:

Nu. Doar telefoanele care au aceasta funcție suplimentara.