| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Salut, un iphone 7 plus nou, facea fite uneori microfonul si in apeluri si fara cand aveam cartela Digi in el si intr-un final nu ma mai auzeam deloc in apeluri sau cu Siri si acum am pus o cartela de Vodafone si totul merge perfect. Aveti idee care e problema? Cartela Digi merge perfect in alte telefoane. Funda

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Incearca sa mai faci teste, in general, problema asta la Iphone este de la microfon sau placa de baza sau chiar software, nu de la cartela. Incearca si cu alte cartele sa vezi cum face. Si cand nu te auzi, ia o aplicatie de inregistrare a vocii. Si curata locul de la microfon, sau si pe interior daca poti, sa fi sigur ca nu ti-a intrat praf pe undeva (slabe sanse, dar orice e posibil). La Iphone 4 sau mai vechi in general, e de la contactul slab al microfonului cu placa de baza. De-asta zic, fa mai multe teste.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru CM7YRE):

Merge bine si cu alte cartele, deocamdata a reinceput sa mearga si cu digi, si siri si voice memo iar, dar ma gandeam ce sa fii fost ca sa stiu sa gestionez cand se intampla iar.

| sierra1 a răspuns:

Bine că e bine acum. Mulți ani!

| AndreiMihaiLNM explică (pentru sierra1):

La multi ani, vreau digi-ul inapoi pe iPhone, deci nu e bine.