| Adi2209 a întrebat:

Un laptop cu 4 g ram si un procesor Intel core duo de 2.10 ghz credeti ca ar rula mai bine pe un sistem Windows 7 Ultimate 32-biti sau 64-biti?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La procesorul ala asa slab si la 4 Gb de RAM pune Linux. Daca scriai si modelul procesorului iti spuneam daca suporta 64 bit. Oricum, merita sa incerci pentru ca cel pe 64 de bit este mai bun dar si mai consumator de resurse. Daca nu suporta 64 bit nu va functiona. Repet: zic sa incerci cu Linux Mint Mate.

| sierra1 a răspuns:

Teoretic proesor pe un SO pe 64 bit "citește" (accesează) mai multe instrucțiuni pe unitatea de timp decât unul pe 32 bit.

Totuși detaliile sunt aici:
Windows 7 – 32 biti

Comentariu PRO
1. Conform Microsoft, are nevoie doar de 1 GB RAM pentru a rula in conditii optime.
2. In general consuma mai putin decat versiunea pe 64 biti.
3. Este compatibila cu majoritatea computerelor vechi.
4. Se gasesc mult mai repede si usor drivere.
5. Se pot folosi programele scrise pe 16 biti.

Comentariu CONTRA
1. Este limitata la maxim 4 GB memorie RAM.
2. Nu poate aloca mai mult de 3, 4 GB RAM pentru aplicatii.
3. Nu ruleaza aplicatii pe 64 biti.
4. Ruleaza mai incet aplicatii pe 32 biti decat ar rula Windows 7 64 biti aplicatii pe 64 biti.
5. Versiunea 32 biti nu este de viitor.
6. Securitate mai slaba fata de x64.

Windows 7 – 64 biti
Comentariu PRO
1. Suporta mai mult de 4 GB RAM. Limita este data doar de versiunea de windows 7 (Starter, Home, Ultimate, etc).
2. Viteza crescuta in cazul unui sistem cat de cat puternic.
3. Securitate imbunatatita (sistemul de operare este protejat impotriva destabilizarii nucleului SO-ului prin suportul pentru o tehnologie numita Hardware Data Execution Prevention si prin obligativitatea folosirii exclusive a driverelor de dispozitiv pe 64 biti certificate digital).
4. Poate aloca mai mult de 3.4 GB RAM aplicatiilor.
5. Performanta crescuta in aplicatiile x64 fata de versiunea pe 32 biti.
6. Mult mai optimizat decat versiunea pe 32 biti.
7. In jocuri, cu un sistem bun, performantele cresc.
8. Aplicatiile pe 32 biti pot rula fara probleme pe o platforma de 64 biti. Windows 7 pe 64 biti contine un sistem de compatibilitate numit Wow64(Windows 32-bit On Windows 64-bit).

Comentariu CONTRA
1. Aplicatiile pe 32 biti ruleaza si pe 64 biti, dar mai incet, din cauza emularii.
2. Driverele trebuie sa fie semnate digital (nu exista optiunea "Continue Anyway").
3. Nu se poate instala pe calculatoare vechi, calculatoare ce nu au suport pentru 64 biti.
4. Nu se pot instala drivere de 32 biti pe un sistem de 64 biti.
5. Piesele mai vechi "risca" sa nu aiba drivere pentru 64 biti
6. Nu se mai pot folosi programele scrise pe 16 biti.
7. Are nevoie de minim 2 GB RAM (eu recomand minim 4 GB RAM pentru un sistem pe 64 biti)

| LPCTSTR a răspuns:

Daca arhitectura laptopului este de 64 biti, nu vad de ce n-ai putea intala un Win pe 64 biti.

| gabicoo a răspuns:

64 - biti.
E evident.

| asdf2kpower a răspuns:

Nici nu cred ca te lasa sa instalezi pe 32 de biti (asa era la win 8). Oricum recomandat e 64 de biti, pentru ca ai 4GB RAM.