| Vali222005 a întrebat:

Salut!
Un laptop Huawei MateBook d15 2021 cu procesor Intel core i5-10210U este bun pentru IT și ceva jocuri?
! NU RASOUNDRTI LA MIȘTO!

14 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Procesorul acela are video UHD620 in el, nici macar UHD630, nu că cea din urma ar duce jocuri mai noi. de 2007-2008.

Procesorul acela e bun pentru uz general, duce Youtube (si formate video din calculator) in 4K 60, nu vei avea lag in nici o aplicatie normala office.

Insa datorita faptului ca nu are video integrat decent, precum unele procesoare AMD, sau noile Intel din generatia a 11-a, cele care vin cu grafica Iris XE, poti sa tii iei adio de la jocuri cu pretentii, ce au nevoie de placa video.

Pentru programare (non vizuala) e perfect.

| Vali222005 explică (pentru NLS):

Laptop Huawei MateBook D15 2021 cu procesor Intel® Core™ i5-10210U pana la 4.20 GHz pana la 4.20 GHz, 15.6", Full HD, IPS, 16GB, 512GB SSD, Intel® UHD Graphics, Windows 10 Home, silver

| Vali222005 explică (pentru NLS):

Si tu ce mi-ai recomanda în 30 de milioane buget

| NLS a răspuns (pentru Vali222005):

Ceva cu procesor de la AMD cu video integrat Vega 8,
Asta e cea mai putetnica varianta, te vei putea juca cate ceva, pe detalii low sau uneori medii, depinde de joc.

Sau eventual un procesor Intel 1135G7 cu Iris Xe.
(cele cu G4 in denumire nu sunt ce trebuie, trebuie obligatoriu sa inceapa cu 11, si sa aiba G7 la sfarsit).

Daca astepti pana deseara, caut mai exact, poate gasesc ceva cu video dedicat in 3000.

Răspuns utilizator avertizat
| Țoglă a răspuns:

Păi dă-ne toate detaliile laptopului ca să îți și răspundem fără "mișto".

| badpanda a răspuns:

Cumpara-l linistit.Eu cand imi cumpar un laptop nu ma uit doar la performante.Ma intereseaza sa nu fie plastic ieftin,sa aiba un design placut,sa fie usor, sa-mi placa ecranul, sa fie rezistent, silentios, sa nu se incalzeasca etc.

| DanielVălean a răspuns:

Nu este de gaming acel laptop, este un laptop tip office.

| Sandu13 a răspuns:

Zi-mi bugetul pe care il ai, adica cati bani ai.

| Vali222005 explică (pentru Sandu13):

Laptop Huawei MateBook D15 2021 cu procesor Intel® Core™ i5-10210U pana la 4.20 GHz pana la 4.20 GHz, 15.6", Full HD, IPS, 16GB, 512GB SSD, Intel® UHD Graphics, Windows 10 Home, Silver

| Sandu13 a răspuns (pentru Vali222005):

Am zis cati bani ai nu specificatiile.