| c0pil1n a întrebat:

Un monitor de 144hz pana in 1000 lei.
Am i5 9400f / rx580 8gb 16 gb ram
Momentan detin un monitor de 75hz de la Asus vg245he.
As vrea sa imi cumpar deoarece am mici drop frame-uri care ma deranjeaza si ma gandesc ca poate cu un monitor de 144hz si v-sync activat nu o sa mai am probleme de genu.

Răspuns Câştigător
| c0pil1n explică:

Investigheaza cauza blocarii, nu da bani aiurea pe alt monitor. Legat de placa, stai calm. Trebuie sa duca orice joc posibil, chiar daca nu toate la maxim.

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Da' SSD ai? Dar pe 75 Hz ai activat v-sync si tot crezi ca ai dropuri?

| c0pil1n explică (pentru GabiDumitrescu):

Doar ssd am. Nu pot sa activez v-sync in joc ca se blocheaza ecranul..nu stiu din ce cauza. De aia as vrea sa trec pe un monitor de 144hz ca poate am norocul sa il pot activa v-sync-ul si sa imi mearga bine.
Am observat acum ca am redus din setari si se misca mai bine.
Fps-uri tot atatea am intre 160-220 si pe low si pe medium si high doar ca nu am drop frame-uri pe low-medium
Sa nu duca placa video jocul? Adica mno.un rx580 8 gb nu pot sa zic ca e atat de slaba incat sa nu duca un joc de genu.

| c0pil1n explică (pentru c0pil1n):

Salut! La o intrebare de anul trecut mi-ai raspuns si ti-am dat funda!
Am cautat acolo frumos si am facut ce ai zis.
Deci am reinstalat windows-ul am dat update la zi tot frumos apoi am descarcat driverul de la placa video /placa de baza+lan+audio+chipset etc de pe site-ul producatorului apoi am dat update la bios asa cum mi-ai spus si totul merce perfect!
Multumesc frumos! Am rezolvat tot datorita tie; 3 Am sa iti dau funda si aici si esti cel mai tare! Mi-ai luat o piatra de pe suflet, succes in continuare! Dumnezeu sa iti dea sanatate!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru c0pil1n):

Pina la sanatate, poate imi mai da si cate un comision, ceva. Cind cumperi de la garaj sau te gindesti sa iei ceva-orice, online sau offline, intreaba-ma pe mine inainte. Nu o sa iti para rau.winking

| c0pil1n explică (pentru GabiDumitrescu):

Am notat!

| c0pil1n explică (pentru c0pil1n):

Investigheaza cauza blocarii, nu da bani aiurea pe alt monitor. Legat de placa, stai calm. Trebuie sa duca orice joc posibil, chiar daca nu toate la maxim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate gasesti si cu g sync sau freesync. MSI G27C5