| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Un overclock cu racire foarte buna poate sa scada durata de viata a componentelor?

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Dacă ai o răcire bună mai diminuează din acel efect. Dar stai liniștit că nu înseamnă că scade dramatic. Depinde cum e făcut overclock-ul și cum.
Eu am overclock pe un Amd Phenom X2 din 2006 de la 2.7 Ghz la 3.3 Ghz și n-am probleme, dar am și o răcire bună.

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Am niste rami cu radiator overclockati la 1600 cu 1.62 volti de la 1.47 cat era normal la 1333 si sunt reci cand nu fac nimic sa ii utilizeze dar in jocuri ajung la temperatura de 38 de grade ceea ce nu mi se pare mult.
Ei ar trebui sa functioneze pe 1.65 dupa cum scrie pe internet si pe cutie dar cand dau extreme memory profile si amd memory profile ii pune automat la 1.62v si 1600 frecventa. Presupun ca placa de baza face asta, cauta cel mai mic voltaj in care ar fi stabil.

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, placa de bază are un rol foarte important în overclock dacă ea nu e performantă nu îți permite anumite setări.

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

In regula, m-am mai calmat daca nu scade durata de viata drastic.