| suiramikkk a întrebat:

Salut, un router vechi poate afecta viteza internetului provocand lag, s-a.m.d?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Daca ai ip-uri routabile pe reteaua locala, NU, insa asta e o raritate ABSOLUTA
daca nu ai (si marea majoritate nu au) si mai ales ai pppoe (bagi in router un cont si o parola, e specific RDS-ului, dar nu numai) atunci viteza internetului tine de procesorul routerul si la alea vechi nu sunt foarte performante,

de exemplu eu am Netgear R6300, care a fost un router FOARTE SCUMP, si care are toate porturile giga-ethernet si stie de wifi 5GHz... DAR, am net de 100mbps de la RDS si testele de viteza de gen speedtest imi spun ca am 100mbps, insa cand e vorba de t0rrentz pe la 60-70mbps se impiedica, lucru care nu se intampla cu un server Linux pe care il am si care e un calculator foarte vechi (10ani) cu 100mbps placile de retea dar care are core 2 duo

| suiramikkk explică (pentru ziftode):

Mersi! da, e un internet local, cu user si parola, si routerul folosit e vechi.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poate ca da, poate ca ba, eu am descarcat la 250 Mbps cu Asus RT-N16, era in trecut o figura/un truc care exista doar la cipuri Broadcom, se numeste Cut Through Forwarding. DD-WRT are actualmente implementat ceva asemanator, numit Shortcut Forwarding Engine.

| doctorandus a răspuns:

RT-N16 e router din 2009.

| kar1GaNNN a răspuns:

Nu afectează cu nimic, totul depinde de viteza internetului.

| AlexSalling a răspuns:

Nu. Daca are viteza de 100MBPS cum imi imaginez fiindca-i vechi, nu te poti astepta la o viteza super rapida. Eu folosesc acelasi router wifi de 6 ani si merge perfect.